Yurt dışında üniversite okumak isteyen öğrenciler ülkelerin verdikleri devlet bursu hakkında çok fazla araştırmak yapmaktadır. Özellikle Amerika, İngiltere ve Kanada gibi ülkelerde öğrencilere verilen burslar çokça merak edilmektedir. Öğrenciler gerek sıkıntısız bir eğitim hayatı geçirmek için gerekse yaşamsal faaliyetlerini yerine getirmek için burslara çok fazla ihtiyaç duymaktadır. Burs veren kurumlar öğrenciler için çeşitli imkanlar sunmakta ve öğrencilerden bazı şartları sağlamalarını istemektedir.

Ayrıca burs almak eğitim hayatı ve yaşamsal faaliyetlerden çok daha önemli konuları da ilgilendirmektedir. Bu burslar öğrencilerin kariyer adımları içinde sın derece etkilidir. Bursların kendi içerisinde bir prestij seviyesi de bulunmaktadır. Prestijli burslar öğrencilerin iş hayatındaki konumlarını etkilediği gibi aynı zamanda iş başvurularında kabul edilme olasılığını da arttırıcı bir etkiye sahiptir. Bizde sizler için öğrencilerin devletler tarafından alabileceği en prestijli ve en iyi bursları yazdık.

1 –Fulbright Devlet Bursu ( Amerika Birleşik Devletleri)

Fulbright bursu sadece Amerika Birleşik Devletleri içerisinde alınabilecek ve son derece prestijli bir burstur. Bu burs özellikle yüksek lisans ve doktora için verilen bir burs olma özelliği göstermektedir. Fulbright dünya üzerinde yaklaşık 155 ülkenin öğrencisine veriliyor ve her yıl yaklaşık 4 bin öğrenci bu bursu almaya hak kazanıyor. Yüksek lisans eğitimlerinde 2 yıl verilen Fulbright kursu doktora da ise ilk yıldan sonra üniversite ile yaptığınız bağlantıya göre belirleniyor. Ülkemizde de Fulbright bursuna kabul gören ve alan belli öğrenciler her yıl çıkıyor.

2 – Chevening Scholarship Devlet Bursu (İngiltere)

Chevening Scholarship bursu da genel olarak yüksek lisans ve doktora öğrencilerine verilen bir İngiltere bursudur. Genel olarak İngiltere’de bu eğitimi almak isteye öğrencilere verilmektedir. Bu bursu almak isteyen öğrencilerde diğer burslardan farklı olarak öğrencilerin farklı bir özelliğine bakılıyor. Bu ise öğrencilerin liderlik kapasitelerine bakılmasıdır. Bu burs ile yol masrafları, eğitim masrafı, harçlık, sigorta ve vize işlemleri karşılanıyor. Ağustos ve Kasım aylarında başvurusu açılan bu burs için güçlü bir başvuru yapmanız gerekiyor.

3 – Endeavour Bursu (Avustralya)

Avustralya, Amerika ve İngiltere’den sonra eğitim için en çok tercih edilen ülke durumunda. Avustralya devlet bursu olan Endeavour oldukça prestijli bir burstur. Ayrıca diğer burslara oranla en fazla maddi imkanı sağlayan yine Endeavour bursudur. Ayrıca Avustralya sadece lisansüstü değil aynı zamanda doktora eğitimini de uzun süre verdiği için oldukça tercih edilen bir ülkedir. Endeavour bursu sadece üniversiteden kabul gördükten sonra başvurulan bir burstu. Bu burs ile öğrencilerin hem eğitim ve sosyal hayatları karşılanıyor hem de üniversite sonrası iş imkanlarında büyük avantaj sağlanmış oluyor.

4 – Swiss Government Excellence Scholarship (İsviçre)

İsviçre Hükümeti Mükemmellik Bursu olarak isimlendirilen bu burs dünya üzerinde en çok tercih edilen ve en prestijli 4. devlet bursu. Bu burs ile öğrenciler İsviçre’de okuma ve en önemlisi araştırma fırsatı yakalıyor. Bu bursun en önemli noktalarından bir tanesi doktora sonrası yapacağınız çalışmaları bu burs ile karşılayabiliyorsunuz. İsviçre tam olarak 180 ülkeden bu burs için öğrenci kabul ediyor. Ayrıca burs alarak mezun olan öğrencilerine ülke içerisinde iş imkanı da veriyor. Mükemmellik Bursu için başvuru tarihi Eylül ve Aralık ayları arasında olmaktadır. Ayrıca İsviçre’nin iyi üniversitelerinde kabul almak ve üniversitelerin yaptıkları çalışmalar ile aynı doğrultu da çalışmalar yapmak bu burs için son derece önemlidir.

5 – Eiffel Scholarship (Fransa)

Fransa devlet bursu olan Eiffel bursu Fransız üniversiteleri için oldukça tercih edilen bir burstur. Bu bursun en önemli amaçlarından bir tanesi ise STEM alanındaki üniversite bölümlerine verilmesidir. Özellikle Mühendislik veya Yaşam Bilimleri gibi alanlardaki başvurular bu burs için bir adım öne çıkıyor. Eiffel aynı diğer burslar gibi öğrencilerin tüm ihtiyaçlarını karşılıyor. Ama diğer burslardan farklı olarak ise aylık olarak veriliyor. Ayrıca burs en az 12 ay en fazla 36 ay olarak verilebiliyor. Fransa’da üniversite eğitimi ücretsiz olduğu bu burstaki amaç öğrencilerin yaşam faaliyetlerini gidermek.

Bursların Amacı ve Lisans Seviyesinde Burs

Verilen tüm bu dünya çapında prestijli bursların amacı çok daha kaliteli araştırmacıların ya da master doktora öğrencilerinin gerçek anlamda o ülkeyi tercih edip o ülkeye girmesini sağlamak. Çoğu ülkede master ce doktora seviyesinde lisans bulmak oldukça kolay. Merak edilen bir diğer konu ise lisans seviyesinde devlet bursu nasıl bulunacağı. Devletlerden burs bulmak lisans seviyesinde oldukça az. Lisans bursu için üniversitelere başvurmak ve üniversitelerden bu bursları bulmak devletten alınacak burslara göre çok daha kolay.

Özellikle Harvard, Yale ve Princeton gibi üniversiteler yüzde 100 burs verebilecek üniversitelerdir. Diğer bir yandan ise New York Üniversitesi gibi üniversiteler tıp gibi belli alanlarda ücretsiz olarak eğitim vermektedir. Hazırladığınız dosya içerisinde belirttiğiniz finansal evraklara karşılık olarak üniversitelerden yüzde 100 ya da bu değere yakın burslar bulabilirsiniz. Yurt dışı burs için öğrenciler iyi bir araştırma yapmalı ve kendilerini üniversitelerin isteyeceği öğrenci düzeyine getirerek bu burslara başvurmaları gerekmektedir.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalından yurt dışında devlet bursu kimlere verilir gibi konular üzerine uzman kişiler ile çekilmiş videolara ulaşabilirsiniz. Doç. Dr. Gamze Sart tarafından toplamda 200 milyon dolarlık bir burs öğrencilere kazandırılmış durumda. Bunların 60 milyonu lisans öğrencileri içinken 140 milyon dolarlık kısmı ise master ve doktora öğrencileri içindir. Ayrıca master ve doktora öğrenciler yazımızda belirttiğimiz bu 5 prestijli burstan bir tanesini kazanmıştır. Yurt dışında eğitim ve devlet bursu konuları ile alakalı Aba Yurt Dışı Eğitim resmi internet sitesini ve Doç. Dr. Gamze Sart resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Open chat