Doğru meslek seçimi insanların hayatlarındaki alacağı en önemli adımlardan bir tanesidir. Hatta bu durumu insanların hayatlarındaki kendilerine uygun rolleri bulmak olarak da isimlendirebiliriz. Bireylerin okuduğu bölüm hukuk, tıp, mühendislik, psikoloji ya da uluslararası ilişkiler gibi hangi bölüm olursa olsun insanların kendilerine uygun rolü bulduktan sonra dikkat etmesi ve takip etmesi gereken noktalar bulunmaktadır.

1 – Meslek Seçimi ve Teknoloji

İnsanların kendilerine uygun rolü bulduktan sonra dikkat etmesi gereken ilk nokta teknolojidir. İnsanların okudukları bölüm ister sağlık ister sosyal bilimler ister ise mühendislik olsun alanlarındaki en üst düzey teknolojiye sahip olmaları gerekir. Bu sahiplik elde etmek dışında bilgi sahibi olmak ve bu teknoloji hakkında araştırmalar yapmak olarak ifade edilmektedir. İnsanlar bu sayede mesleklerinin gelecekteki durumlarda kendilerine yer bulabilirler. Bu duruma ek olarak dünyadaki genel teknolojileri de yakından takip ediyor olmanız gerekmektedir.

2 – Doğru Meslek Seçimi: Dünya Ekonomisi

Mesleklerinde başarılı olmak isteyen kişiler dünya ekonomik ihtisaslaşmasını biliyor ve takip ediyor olmalıdır. Global dünya içerisinde ve gelecekte kendilerine yer bulmak isteyen insanların bu alana oldukça dikkat etmesi gerekmektedir. Ayrıca alanlarındaki ve global çaptaki rekabeti takip etmeleri gerekmektedir. Rekabetin hangi alanlara yöneldiği ya da ilerleyen yıllarda rekabetin hangi alanlara doğru yöneleceğini bireyler takip etmeli ve tahmin etmelidir. Rekabet firmaları ayakta tutan en büyük etkenlerden bir tanesidir.

3 – Doğru Meslek Seçimi: Zaman Yönetimi

Zaman yönetimi insanlar için ikinci planda tutulan bir konudur. Doğaçlama ya da plansız hareket etme pek çok insanda bulunmaktadır. Fakat mesleklerinde ilerlemek isteyen aynı zamanda da hayattaki rolünde başarılı olmak isteyen insanlar için son derece ve hatta önemli kısımdır. İnsanlar ajandalarını iyi yönetmelidir. Gerek ülkemizde gerek ise yurt dışındaki başarılı pek çok akademisyen ve bilim adamı zaman yönetimi konusunda yıllardır insanları uyarmaktadır. İnsanların ve devletlerin çalışmayı bilmemelerinden ötürü kaybedecekleri yıllardır dile getirilen bir konudur.

İnsanlar eğer başarılı olmak istiyor ise haftalık 168 saatlerinin 100 – 110 saatini çalışarak geçirmelidir. Meslek seçimi konusunda haftalık 100 saat ve üzeri çalışmalar kölelik olarak görülmektedir. Fakat insanlar kendilerine uygun rolü bulduğu zaman ve sevdikleri alanda çalıştıkları zaman saatin nasıl geçtiğini fark edemeyecek ve zaman bir akıp gidecektir. Bu konu günümüzde dile getirildiği kadar geçmişte de dile getirilmiştir. Konfüçyüs ve Mevlana gibi farklı dönemlerde ve farklı kültürlerde yetişen iki farklı tarihi kişilik insanların sevdikleri alanı bulduğu zaman çalıştıklarını anlamayacaklarını dile getirmektedir.

İnsanlar insan odaklı mı yoksa makine odaklı mı çalışmaları gerektiğini iyi bilmelidir. Daha sonra sevdikleri alanlara yönelmeli ve bu alanlarda derinlemesine öğrenme yaparak alanlarına tamamen hakim olmaları gerekmektedir. Bunları yaparken de ajandalarını iyi planlamalı ve iyi yönetmelilerdir. Ayrıca insanlar ne zaman çalışacaklarını iyi bilmelidir. Buna en iyi örnek geceleri yatmadan 1 saat ders tekrarı öğrencilere oldukça faydalı olmakta ve günlük 14 saat ders çalışmaya denk gelmektedir. Bu tarz çalışma zamanlamaları meslek seçimi yapıldıktan sonra çalışılırken dikkat edilmelidir.

4 – Yapay Zeka

21.yüzyıl itibari ile yapay zeka teknolojisinin el atmadığı alan neredeyse yok. Ayrıca yapay zeka kavramı gelecekte günümüzden kat ve kat fazla alanı eline geçirecek ve tüm meslekleri etkileyecek bir teknoloji olacaktır. Yapay zeka bazı meslekleri ortadan kaldırırken ortaya bazı yeni meslekler de çıkartacak. Diğer meslekler ise yapay zeka ile yepyeni bir yapılanmaya girecek. Bu yüzden mesleğiniz ne olursa olsun hem genel yapay zeka çalışmalarına hem de mesleğiniz ile alakalı yapılan yapay zeka çalışmalarına dikkat etmelisiniz.

Özellikle mesleğiniz ile alakalı yapılan yapay zeka çalışmaları kesinlikle dikkat etmeniz ve hakim olmanız gereken son derece kritik bir konudur. Meslek seçimi doğru olan ve sevdiği alanı bulan insan yapay zeka ve ajanda yönetimi konusunda sıkıntı yaşadıkları durumda gelecekte büyük sıkıntılar ile karışılacaktır. Bu yüzden insanlar sevdikleri alana yöneldikten sonra bu iki alana özellikle dikkat etmelidir.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalını ziyaret ederek öğrenciler için meslek seçimi konusu ve benzer konular ile alakalı uzman kişiler ile çekilmiş videolara ulaşabilirsiniz. Aba Yurt Dışı Eğitim resmi internet sitesini ziyaret ederek üniversite meslek seçimi konusunda profesyonel kişilerden danışmanlık alabilirsiniz. Ayrıca Aba Innolab internet sitesini ve Gamze Sart resmi internet sitesini ziyaret ederek yapay zeka, makine öğrenmesi ve nesnelerin interneti gibi teknolojiler ve bu teknolojilerin mesleklere olan etkileri ile alakalı makalelere ulaşabilirsiniz.

Open chat