Teknoloji ve Tasarım: Tasarım Alanındaki Gelişmeler

Teknoloji ve tasarım birbiri ile etkileşim içinde olan alanlar… Teknolojik gelişmeler tasarım alanını önemli ölçüde değiştiriyor ve yapılandırıyor. Özellikle, mimarlık,…

Ekim 8, 2020

teknoloji-ve-tasarim-tasarim-alanindaki-gelismeler

Teknoloji ve tasarım birbiri ile etkileşim içinde olan alanlar… Teknolojik gelişmeler tasarım alanını önemli ölçüde değiştiriyor ve yapılandırıyor. Özellikle, mimarlık, tasarım mühendisliği, endüstriyel tasarım gibi alanlar teknolojinin gelişimi ile yeniden şekilleniyor ve sınırları değişiyor.

Teknoloji ve Tasarım: Tasarım Mühendisliği

Design Engineering yani tasarım mühendisliği bölümü son yıllarda Imperial Üniversitesi, Stanford Üniversitesi, MIT gibi üniversitesilerde ön plana çıkmış durumda… Bu alan, herhangi bir mühendislik disiplininde tasarım sürecine odaklanmayı ifade ediyor. Tasarım mühendisleri, karmaşık bilimsel ve matematiksel teknikleri uyarlamayı ve kullanmayı içeren ürün ve sistemler üzerinde çalışıyorlar. Bir ürünün işlevini, gerçekleştirmesini ve amacına uygun olmasını sağlayan kavramsal ve ayrıntılı tasarımlar geliştirmek için genellikle diğer mühendislerden ve diğer tasarımcılardan oluşan bir ekiple birlikte hareket ediyorlar. Ayrıca, müşteri ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik olarak ürün konseptleri üzerinde çalışmaları söz konusu olabiliyor.

Teknoloji ve Tasarım: Rhinoceros 3D

Dijital çağ elbette tasarım tekniklerini de etkiledi. Yaşadığımız yüz yılda tüm tasarım adına gerçekleştirilen tüm çalışmalar bilgisayarlar aracılığıyla şekilleniyor. Mimarlık, mühendislik, endüstriyel tasarım, grafik tasarım gibi alanlarda eğitim almak istiyorsanız çizim ve tasarım becerisine elbette ihtiyacınız olacak. Ve elbette söz konusu becerilerinizi de bilgisayar temelli olarak geliştirmeniz gerekiyor.

Bu noktada eğer teknoloji ve tasarım alanına ilgi duyuyorsanız, çizim becerisine sahipseniz ve kariyerinizi bunun üzerine planlamayı düşünüyorsanız “Rhinoceros 3D” ve benzeri tasarım programlarında kendinizi geliştirmenizi öneriyoruz. Rhinoceros 3D ya da kısaca Rhino; Robert McNeel & Associates tarafından geliştirilen ticari amaçlı bir, 3D bilgisayar grafikleri ve bilgisayar destekli tasarım uygulama yazılımı…  3D baskıya ve yazıcılara uyumlu eklentilere sahip olduğu için tasarımcıların işini oldukça kolaylaştırdığı biliniyor.

Mimarlık Alanında Neler Değişiyor?

Mimarlık alanında artık “Sürdürebilir Mimari” ön plana çıkıyor. Sürdürebilir tasarım nedir? Sürdürebilir tasarım, ekolojik sürdürebilirlik ilkelerine uygun, fiziksel nesneler, inşa edilmiş çevre ve hizmetler tasarlama şeklinde tanımlanıyor. Sürdürülebilir mimari alanında temel olarak, enerji kaynaklarını minimum düzeyde kullanan, doğayla uyumlu tasarımlar ortaya koyabilmek… Bu tasarımların aynı zamanda insan sağlığına zarar vermemesi de amaçlanıyor. Bu sayede hem doğal kaynakların tükenme riskiyle karşı karşıya kalmasının önlenmesi hem de insan sağlığına uygun yaşam alanlarının yaratılması hedefleniyor.

Teknoloji ve tasarım, tasarım alanındaki gelişmeler, gelecekte ön plana çıkacak olan mimarlık ve mühendislik bölümleri, sürdürülebilirlik, geleceğin teknolojileri gibi pek çok konuda daha detaylı bilgiye ulaşmak için Doç. Dr. Gamze Sart web sitesini ziyaret edebilir, YouTube kanalına abone olabilirsiniz.

Adres

İnşirah CD. No 65 Bebek

Telefon

0(212) 287 86 06

E-Posta

info@gamzesart.com

EKİP

Yetenekleriniz, ilgi alanlarınız ve potansiyelinizi keşfetmek için Gamze Sart'a geldiğinizde öncelikle becerilerinizi birlikte analiz ederiz. 

© 2020 GAMZE SART

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

© 2020 GAMZE SART

Open chat