Melek yatırımcı kavramı artan start – up ve Ar – Ge çalışmaları ile hayatımıza giren oldukça önemli bir kavramdır. Kişisel mal varlığı olan ve yeni iş fikirlerine maddi olarak destek sağlayan kişilere verilen bu isim yeni yeni karşımıza çıksa da aslında Amerika’da bir asırdır faaliyet gösteren bir fonlama çeşididir. İlk 1990’lü yıllarda ortaya çıkan fonlama Amerika’da dans eden kızların kıyafet elbiselerinin pahalı olması ile bulunmuştur. Zengin kişilerden kıyafet için para isteyen işletme sahipleri işletmelerinden para kazanıp aldıkları paraları zenginlere fazlası ile ödemiştir.

Zamanla gelişen bu fonlama günümüze gelindiğinde ise melek yatırımcılık adını almış ve girişimcilerin en büyük destekçisi olmuştur. Akıllarındaki fikirleri gerçeğe dönüştürmek isteyen girişimciler maddi kaynak bulamadıkları zaman melek yatırımlar ile bu fikirlerini hayata geçirirler. Ülkemizde de oldukça yaygın olan melek yatırım ağları ile pek çok proje gerçekleşmiştir. Peki, bu yatırımcılar nasıl bulunur?

Melek Yatırımcı Nelere Dikkat Eder?

Melek yatırım ile destek almak isteyen kişiler ilk olarak bu yatırımı kimlerin yaptığını bilmelidir. Melek yatırım şeklinde pek çok yatırım bulunmaktadır. Bunların bazılar bazıları kişisel olabilirken bazıları da kurumsal olarak faaliyet göstermektedir. Ayrıca yatırımcıların girişimcilik geçmişi son derece başarılıdır. Yani projeniz hakkında sizden daha fazla yatırımcı ile karşılaşma olasılığınız oldukça yüksektir. Tabi yatırımcılar projenin kendilerine dönme sürelerini de çok fazla uzun tutmazlar.

Ortalama olarak 5 – 7 yıl arasında yatırımın kendilerine dönmesini isteyebilirler. Yatırımcılar girişim konusunda sağlam bir geçmişe sahip olduğu için proje süresince sizlere fikir verir ve projenin bir parçası olmak isteyebilirler. Melek yatırımcı ayrıca genel olarak kendi hakim olduğu projelere daha fazla istekli olur. Bu yüzden yatırımcılar konusunda iyi araştırma yapmalı ve yatırımcıların ilgisini çekecek projeler ile onlara gitmeniz gerekir.

Projeye Yatırımcı Nasıl Bulunur?

Projelere yatırımcı bulmak için pek çok farklı yol olabilir. Fakat ilk olarak projenizde kararlı ve projenize güveniyor olmanız gerekmektedir. Daha sonra ise platformlardan kendine yatırımcı bulabilirsiniz. Yatırımcılar projelerin güçlü olduğu kadar girişimcinin de güçlü ve projeye inanmış olmasını ister. Yatırımcılara ulaşmak için ise internet üzerindeki resmi sitelerden başvurular yapabilirsiniz.

  1. Keiretsu Yatırım: Keiretsu hem ülkemizde hem de dünyada melek yatırım denilince akla gelen ilk oluşumdur. Keiretsu internet sitesine girerek ister yatırımcı olabilir isterseniz ise Keiretsu yatırımcılarına projenizi sunabilirsiniz. Teknolojik yatırımcıları ya da pek çok yatırımcıyı Keiretsu ile bulabilirsiniz.
  2. Kickstarter: Bu fonlama sayesinde toplam 61 bin proje hayata geçti ve 200 milyon dolardan fazla yatırım topladı. Henüz Türkiye’de kullanılamayan site eğer sitenin belirttiği 22 ülkeden birinde yaşıyorsanız size fonlama sağlayabiliyor.
  3. Galata İş Melekleri: Keiretsu ile birlikte ülkemizdeki en yaygın melek yatırımcı platformu olan Galata İş Melekleri sitesini ziyaret ederek projeniz ile ilgili bilgileri girip kendinize yatırımcı arayabilirsiniz.

Doç. Dr. Gamze Sart internet sitesini ziyaret ederek bu ve benzer konular ile alakalı detaylı makalelere ulaşabilirsiniz. Ayrıca Gamze Sart Youtube kanalından da girişimciler için melek yatırımcılar neden önemli gibi konular ile alakalı videolara ulaşabilirsiniz. Aba Innolab resmi internet sitesini ziyaret ederek melek yatırımcı ile hayata geçen projelere göz atabilirsiniz.

Open chat