Amerika’da Lisans Eğitimi Hakkında Her Şey

Amerika’da lisans eğitimi almak son dönemde oldukça popüler bir hal aldı. Bu noktada; Amerika’yı iki ayrı bölge olarak nitelendirmek gerekiyor.…

Eylül 28, 2020

gamze-sart-amerikada-lisans-egitimi-hakkinda-her-sey

Amerika’da lisans eğitimi almak son dönemde oldukça popüler bir hal aldı. Bu noktada; Amerika’yı iki ayrı bölge olarak nitelendirmek gerekiyor. Birincisi East Coast, diğeri ise West Coast… East Coast’taki üniversiteler ile West Coast’taki üniversiteler arasında bazı farklar bulunuyor. Bu sebeple; Amerika’da lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin, öncelikle bölüm seçimi yapmaları ve tabii ki hem East Coast’tan hem de West Coast’tan üniversite seçimi yapmalarını sağlamak gerekiyor.

Ancak unutmamalı ki; bu noktada, dikkat edilmesi gereken en önemli konu seçilecek olan platformlar. Bildiğiniz üzere en büyük platform: Common App. Stanford, USC ve özellikle Ivy Leagues; Harvard, Princeton, Yale, Columbia, UPenn gibi iyi üniversitelerin birçoğu Common App’te yer alıyor. Common App aslında stratejik bir platform. Çok düzgün doldurulması gerekiyor.  Bu platformun dışında, UC okulları var. Özellikle University of California’nın 9 tane üniversitesi tek bir platformda yer alıyor.

Özellikle Illinois bölgesinin ayrı bir platformu olduğu gibi, California’daki state üniversitelerinin de platformları farklı. Pek çok eyaletin kendi platformları olsa da aslında teke tek başvurular yapılıyor. Bunların başında Pratt gibi, Penn State gibi üniversiteler var. Bu üniversitelerin başvuruları kendi web siteleri üzerinden yapılıyor.

Amerika’da Lisans Eğitimi: Başvurular sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Başvurular sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli konu şu; bölüm seçimi konusunda nasıl hareket etmeniz ve ne tarz bir bölüme başvurmanız gerekiyor? Amerika’da lisans eğitimi başvurularınızı yaparken en çok dikkat etmeniz gereken konulardan bir tanesi, gideceğiniz bölümün hangi alanda iyi olduğunu ve sıralamada nerede olduğunu iyi biliyor olmanız… Seçeceğiniz bölümün özellikle seçeceğiniz üniversite ile paralel olması gerekiyor. Yalnızca üniversite iyi bir isme sahip olduğu için değil; seçeceğiniz alanda iyi bir eğitim verdiği için tercih etmelisiniz. Değer üretebileceğiniz ve 21. yüzyılın ihtiyaçlarına cevap veren bölümleri tercih etmeniz önem taşıyor. Bu noktada aslında stratejik yetenek yönetimi devreye giriyor.

Bugün üniversiteleri farklı jenerasyonlar adı altında sınıflandırabiliyoruz. 3. nesil üniversiteler, Araştırma-Geliştirme ve İnovasyon alanında çok iyi iken; Stanford, MIT gibi üniversitelerin de aralarında bulunduğu 4. nesil üniversiteler toplumsal değişimi sağlayan ve üniversite-sanayi iş birliğinin ötesine taşınan üniversiteler olarak biliniyor. Bu sebeple daha iyi bir eğitim ve toplumsal değer üretebilmek adına; tercihinizi Amerika’daki 3. nesil ve 4. nesil üniversiteler için kullanmanız gerekiyor.

Tercih Ettiğiniz Üniversite Sizi Hedeflerinize Ulaştırmalı

Üniversite seçimi, mesleki ve akademik anlamda bilgi ve beceriye sahip olmak için yapılıyor. Bu sebeple, gideceğiniz okulun akademisyenleri de oldukça önemli. Buna ek olarak; üniversitenin aldığı hibe ve bu hibenin kullanıldığı araştırmalar da bir o kadar önem taşıyor. Bu sayede sağlayacağınız network, sizin mesleki ve bireysel anlamdaki gelişiminizin yanı sıra; sizi başarıya götürebilecek, mutlu olabileceğiniz, hedeflerinize ulaşabileceğiniz pek çok yeni alanda da çalışmanıza da olanak verecek.

Tüm bu nedenlerle tercih edeceğiniz üniversitenin, hangi düzeyde, hangi yapıda olduğunun yanı sıra; isteklerinizle ne kadar uyumlu olduğu ve size ne kadar iyi bir platform oluşturup hedeflerinizi gerçekleştirme noktasında size ne kadar yardımı olacağına da bakmanız gerekiyor.

Amerika’da lisans eğitimi, üniversite ve bölüm seçimi, 21. yüzyılda öne çıkacak alanlar, stratejik yetenek yönetimi ve eğitime dair merak ettiğiniz her şey için Doç. Dr. Gamze Sart ile iletişime geçebilir, YouTube kanalına abone olabilirsiniz.

Adres

İnşirah CD. No 65 Bebek

Telefon

0(212) 287 86 06

E-Posta

info@gamzesart.com

EKİP

Yetenekleriniz, ilgi alanlarınız ve potansiyelinizi keşfetmek için Gamze Sart'a geldiğinizde öncelikle becerilerinizi birlikte analiz ederiz. 

© 2020 GAMZE SART

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

© 2020 GAMZE SART

Open chat