Sosyal inovasyon içinde olup onun bir parçası olmak önderlik yapabilmek için oldukça önemli bir konudur. Sosyal dayanışma günümüzde ön plana çıkan önemli kelimelerden bir tanesidir. Kişinin iş alanında, teknolojik alanında, sosyal çevresinde ve öğrenme alanında dayanışmayı sağlayabilmesi çok önemlidir. Sosyal dayanışma kavramı gönüllülük çerçevesinde birbirlerine destek olmak ya da kişilerde alt – üst ilişkisi kurmak demek değildir. Sosyal dayanışma, o işin bizzat bir parçası olarak değişimi sağlayabilmektir. İş ortamı, ev ortamı, sosyal ortamları gibi ortamlarda bir arkadaş, iş arkadaşı veya komşu olarak o desteği ve değişimi sağlamak çok önemlidir.

Etrafımıza verdiğimiz destek ve değişimler dolaylı olarak bizim başarımızı da etkilemektedir. Yapılan araştırmaların sonucu gösteriyor ki sadece bizim iyi olmamız önemli değildir, içinde bulunduğumuz ortamlardaki başka kişiler ile iyi olma hali bizi çok daha fazla etkiliyor. Sosyal inovasyon, estetik inovasyon, iş inovasyon, teknolojik inovasyon ve öğretici inovasyon gibi temel alt dallardan oluşmaktadır.

Estetik İnovasyon Nedir?

Estetik inovasyon aslında pek dikkat edilmeyen ancak oldukça kıymetli olan alanlardan biridir. Özelliklere çocuklara öğretilmesi ve aşılanması gereken bir alandır. 21. yüzyılın en önemli konularından biri olan sanat ile çocuklara ve yetişkinlere öğretilebilecek bir inovasyon çeşididir. Müzeler, sanat galerileri, resimler gibi estetik sanat eserleri ile öğrenilebilir. İnsan, estetik kaygısı devreye girdiğinde önemli olanın mükemmel olmaktan ziyade içindeki renkliliği ve çeşitliliği ortaya çıkarıp bunu paylaştığında inanılmaz bir değişime öncü olur.

Çocuklara yönelik yapılan sanat terapileri, oyun terapileri ile çocukların içindeki değişim ortaya çıkarılabilir.  Gönüllülük esaslı yapılan bu çalışmalar ile sosyal dayanışmanın aslında ne kadar farklı ve destekleyici inovasyon alanının ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmış olur.

Sosyal İnovasyon Nasıl Geliştirilir?

Eğer bu alanda gelişmek ve üretken olmak istiyorsanız yapılması gereken öncelikli iş bir problemi tanımlamak onun hakkında araştırmalar yapmaktır. Araştırmalar yapıp konu hakkında tekrar düşünmeniz gerekir. İnovasyon gerçekleştirmek için çevrenizi iyi tanıyıp hâkim olmanız gerekir. Yapılması gerekilen ikinci adım iletişim halinde olmaktır. Önceden tanıdığınız yakınlarınızla konuşmak, yeni insanlarla tanışıp onlardan fikirler almak sizi bir adım ileriye götürecektir. Yeni deneyimler kazanmak size tecrübe sağlayacaktır.

Sosyal inovasyon ve girişimcilik alanında küçük işler ile başlayıp bunları test ederek devam etmek en verimli yollardan biridir. Yapılan amaç doğrultusunda, yapılan hatalardan ders çıkararak emin adımlarla devam etmek gerekir. Yapılan iş birliklerinde oldukça disiplinli çalışmalar yürütülerek yaratıcılık sağlanabilir. Ortak bir alan belirlenerek bu iş üzerine düşülürse daha yüksek bir verim alınabilir. Yaptığınız işleri paylaşmak size daha iyisini yapmanız için motivasyon başka kişilere de ilham kaynağı olacaktır.

Sosyal inovasyon ile alakalı daha detaylı bilgilere ulaşmak için Doç. Dr. Gamze Sart resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Gamze Sart resmi Youtube kanalından da bu ve benzeri konular ile alakalı videolar ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz. Ayrıca İnovasyon için Eğitim Vakfı resmi Youtube kanalından da uzman kişilerin bu konular üzerine yaptığı videolara ulaşabilirsiniz.

Open chat