Değer önerisi tasarımı yaparken rakip analizini es geçmek doğru olmayacaktır. Bugün yapay zeka ya da makine öğrenmesine yönelik gelişimleri, bulunduğunuz start uplarda ya da inovasyon odaklı işlerde kullanmanız gerekmektedir. Eğitim ile ilgili olan projelere ciddi anlamda bir talep bulunmaktadır. Günümüzde en çok ihtiyaç duyulan alanlar arasında sinirbilim ve psikoloji yer almaktadır. Değer önerisi kavramı, iş modeli söz konusu olduğunda en önemli yapıtaşlarından birisi olmaktadır. Kavram karmaşık bir yapıya sahip olduğundan kavramın iş modelinin içerisine oturtulması gerekmektedir. Bu kavram, kurumlar ve şirketler için son derece önemlidir. Açık ve net bir şekilde değere ilişkin hususların belirlenmesine dikkat edilmelidir. Değere ilişkin ortaya koyulan önerinin ne için ve kim için yapıldığı sorularını cevaplayabiliyor olması gerekmektedir.

Değer Önerisi Kavramının Eşsiz Olması İçin Ne Gerekir?

Kavramın iyi bir yapıda olduğunun en önemli göstergesi açık ve net bir yapıya sahip olmasıdır. Bu kavramın ortaya koyulması, müşterilerin bir ürünü ve ya hizmeti tercih etmesi için geçerli nedenleri açıklar. Öneri, piyasadaki rakiplerin sundukları önerilerden daha etkili ve işlevsel bir yapıda olmalıdır. Ayrıca, çok kolay bir anlaşılabilirliğe sahip olması gerekmektedir. Hatta 5 saniye içerisinde okunup anlaşılabilecek kadar da sade olmalıdır. Pazarlamada değer önerisi ürün ya da hizmetin müşteriye tutundurulmasında önemli bir rol oynamaktadır.  Öneri hazırlandıktan sonra önerinin doğru ve etkili bir şekilde sunulmasına dikkat edilmelidir.

Kavram Nasıl Doğru Bir Yapıda Geliştirilir?

Kavramın eşsiz olması için hedeflerin doğru bir şekilde belirlenmesi gerekmektedir. Ürün ya da hizmet satın almadan önce bireyler, ürün ya da hizmeti sunan 4-5 farklı seçeneğe göz atmaktadır. Bu araştırmada öne çıkmak için, önerinin eşsiz bir yapıya sahip olması gerekmektedir. Sonuçta bu bir yarış olduğu için öne çıkmak anlamında farklılık oluşturmaya çalışılmalıdır. Teklifin nasıl benzersiz bir yapıya kavuşturulabileceği sorusu da bu noktada merak edilmektedir. Tekliflerdeki mevcut durumu analiz etmek ve tekliflerde yeni bir şeyler sunmak sanıldığının aksine oldukça zordur. Bir satışın gerçekleşmesi için müşteri zihnine odaklanmak gerekmektedir. Doğru bir değer önerisi tasarımı sonucunda ortaya koyulan öneri, müşteri zihnine hitap ederek, yarışta öne geçmeyi sağlayacaktır.

Open chat