Beslenme alışkanlığı son dönemlerde çocuklar başta olmak üzere pek çok insanda değişim göstermiş durumda. Bununla birlikte de beslenme ile alakalı pek çok yeni terim ortaya çıktı. Bunlardan bir tanesi de yeni nesil beslenme kavramı. Yeni nesil beslenme ile insanların kaliteli yaşamı yakalamaları gerekir. Peki, nedir bu kaliteli yaşam ve kaliteli yaşam nasıl yakalanır?

Yeni Nesil Beslenme Alışkanlığı ve Kaliteli Yaşam

Kaliteli yaşam kavramı Spinoza’nın uzun süren çalışmaları sonucu ortaya çıkan bir terimdir. Aynı isminden de anlaşılacağı gibi insanların yaşamlarındaki kaliteyi arttırmak adına yapılan çalışmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Fakat Spinoza bu anlamda insanlara yıllar önce çok farklı fikirler vermiştir. Bunların en önemlisi de su ile ilgili yaptığı çalışmalar sonucu ortaya çıkmıştır.

Spinoza insanların kilosu * 0,04 litre su içmeleri gerektiğini ileri sürmüştür. Yani ortalama 70 kilogram olan bir insan yaklaşık olarak 2,8 litre su içmelidir. Tabi bu suyu tek seferde değil gün içinde 4’e bölerek içmesi önerilmektedir. Spinoza’nın kaliteli yaşam çalışmaları arasında en çok üzerinde durulan konu su içme miktarıdır.

Bu yüzden insanların kaliteli yaşamlarına adım atarken ilk dikkat etmeleri gereken nokta sudur. Ayrıca su içerken bu suyun mümkün olduğu kadar plastik şişe dışında bir şişeden içilmesine dikkat edilmesi gerekmektedir. Su yerine başka içecekler tüketmek ise su ile aynı etkiyi kesinlikle göstermemektedir. Bu anlamda ben su yerine çay ya da kahve içerim diye düşünceniz var ise kesinlikle bunları bırakmanız gerekmektedir.

Kahve Titreşime Sebep Oluyor

Doğru ve dengeli beslenme alışkanlıkları arasında kahve kesinlikle önerilmez. Günlük 1 ya da 2 bardak Türk kahvesi ya da başka kahveler ara ara tüketilebilir. Fakat kahvenin insan vücudunda titreşime sebep olduğu yıllar önce ortaya çıkmış bir gerçektir. Bu etkinin sonuçlarını ortaya çıkmasını engellemek adına insanların kaliteli bir yaşamlarına atacakları ilk adım bol su tüketimi olmalıdır.

Ayrıca suyun insan beyni içinde ne kadar gerekli bir sıvı olduğu yıllardır hem konuşulan hem de açıklanan bir gerçektir. Su kalitenizi arttırarak hayatınızın en önemli değişimlerine ilk adımı atabilirsiniz. Şeker gibi gıdaların vücudunuzda yaptığı zararları kaldırmak ilk ihtiyacınız olan beslenme alışkanlığı listenize sadece suyu eklemek olabilir. Suyun içerisine 1 ya da 2 damla limon sıkarak tüketmeniz de sağlığınız ve yaşam kaliteniz açısından oldukça önemli olacaktır.

Sağlık, Kaliteli Yaşam ve Su

Su tüketimi insan hayatında bazı sağlık sorunlarını da ortadan kaldırmaktadır. Bunlardan bir tanesi de dikkat eksikliğidir. Eğer çocukların gerçek anlamda bir rahatsızlığı yok ise ve çocukların dikkat eksikliği varsa su bu duruma oldukça kesin ve en basit çözümdür. Dikkat eksikliğini en çok etkileyen durumun su eksikliği ve su kalitesi ile olduğu yapılan araştırmalar ile ortaya çıkan bir gerçektir.

Su tüketiminin yanına bazı ekleyeceğiniz basit beslenme alışkanlıkları ile kaliteli yaşamınızı yükseltebilirsiniz. Bunlar ise şeker ve karbonhidrat ürünlerinden uzak durmak olabilir. Bu tarz besinlerin yerine tüketeceğiniz protein ağırlıklı besinler ve su tüketimi sizlere yepyeni bir hayat sunacaktır. Bunlara ek olarak balık, taze yiyecekler ve roka başta olmak üzere bol yeşillik kaliteli yaşamınız için büyük bir adım atmış olacaksınız.

Yeni nesil beslenme alışkanlığı ya da benzeri konularda alanında uzman kişiler tarafından yazılmış makalelere ulaşmak için Doç. Dr. Gamze Sart resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Doç. Dr. Gamze Sart ve İnovasyon İçin Eğitim Vakfı resmi Youtube kanalarından da benzer konular ile alakalı videolara ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz.

Open chat