Sosyoloji okuyacaklara tavsiyeler neler olabilir? Sosyoloji okumak neden önemli? Sosyoloji okumanın avantajları ve dezavantajları neler?

Sosyoloji değer kazanacak alanlardan bir tanesi… İnterdisipliner olmanın ötesinde multdisipliner bir alan olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü; tarih, politika, psikoloji, sosyal psikoloji, sanat gibi alanlar da sosyolojinin içinde yer alıyor. Bu anlamda sosyoloji aslında oldukça kapsamlı bir alan… Özellikle sosyologsanız ya da sosyoloji okumayı düşünüyorsanız eğitiminizi yüksek lisans ve doktoraya taşımak, alan seçmek ve ihtisaslaşmak sizin için doğru bir adım olacaktır.

Alan Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Sosyoloji okuyacaklara tavsiyeler anlamında en önemli konulardan bir tanesi alan seçimi… Peki; Alan seçerken de nelere dikkat etmek gerekiyor? Öncelikle, dijital pazarlama ve dijital medyanın büyüyeceği biliniyor. Sosyoloji okuyorsanız dijital pazarlama ve dijital medyaya hakim olmanız gerekiyor. Bu alanlarda, uzmanlaşmış olan sosyologlara çok ihtiyaç var. İnsan bilimini anlayan, insan hareketlerini anlayan, sınıfları, sınıf farklılıklarını anlayan, insanlara çok ihtiyaç var. Bunun yanı sıra; ürün tasarımı, hizmet tasarımı ve süreç tasarımına hakim olmak da önem taşıyor.

Aile İçi Şiddet Önemli Bir Ajanda Olarak Karşımıza Çıkacak

Sosyolojik anlamda üzerinde çok çalışılması gereken bir diğer konu ise; aile içi şiddet; aynı zamanda aile içi ensest ilişkiler ve taciz… Bunlar önemli ajandalar olarak karşımıza çıkıyorlar ve çıkacaklar. Bu noktada; sosyoloji çalışan ya da okuyanların çalışmalarına akademik düzlemde devam etmeleri büyük önem taşıyor. Bunun paralelinde kendi işlerini kurabilecekleri, özellikle de Pazar araştırmaları yapabilecekleri, sivil toplum kuruluşları ile beraber çalışabilecekleri araştırmalar yürütmeleri de oldukça önemli…

İçeriden Bakış Açısı İle Yapılan Analizler Önem Taşıyor

Hiçbir zaman yaşanan hiçbir olayın bir benzeri olmadığı için her olay bir fenomen olduğu için fenomenolojik analizler, içeriden bakış açısı ile yapılan analizler çok önemli bir noktaya geliyor. O yüzden yeni gündem gereği içeriden bakabilmek, içeriden yaşayabilmek bu anlamda önemli. Bu sebeple; mutlaka araştırma gibi alanlardaki yetkinliğinizi arttırmanız gerekiyor ve sivil toplum kuruluşlarında yer alarak bu yönde değerlendirmeler yapıyor olmanız gerekiyor.

Değer Üretme Kaygınızın Olduğu Alanda Çalışın

Sosyoloji okuyacaklara tavsiyeler anlamında en önemli nokta ise şu; sadece sosyoloji değil, psikoloji, mühendislik, tıp her ne okuyorsanız, eğer alanınızı sevmiyorsanız, mutlu değilseniz bir an önce o alandan çıkın. Çünkü ancak; sevdiğiniz alanda değer üretebilirsiniz. Sevdiğiniz alanda değer kazanırsınız… Bu nedenle; değer üretme kaygınızın olduğu bir noktada çalışıyor olmanız en önemli tavsiye olacaktır.

Sosyoloji okuyacaklara tavsiyeler, sosyoloji okumak, çalışma alanları, yüksek lisans ve doktora gibi konularda merak ettikleriniz için Doç. Dr. Gamze Sart ile iletişime geçebilir, YouTube kanalına abone olabilirsiniz.

Open chat