Marka tescili nedir sorusu, yeni fikirlerin ve buluşların var olduğu bir dünyada merak edilen bir konudur. Marka; satıcı ya da alıcı grubunun bir ürün ya da hizmeti, ayırt edici bir şekilde logo, terim ya da bir işaretle tanımlaması ve bu durumu yasal olarak koruma altına almasıdır. Bir şirketin ya da işletmenin ürettiği bir ürünü ya da hizmeti, rakiplerinden ayıran marka, yasal zeminde de hak sahibine güvence sağlamaktadır. İşletmenin rakiplerinden bir ayrışma sürecine girmesi, marka sayesinde mümkün olmaktadır. Son çeyrek yüzyıla girildiğinde, marka konusunda ciddi anlamda gelişmeler yaşanmıştır. Markalar üzerinden varlıklar değerleme almaktadır. Markalar, öyle bir gelişme sürecine girebilmekteler ki, bunun sonucunda maddi değerlerinin bile üzerine çıkmaktalar.

Marka Tescili Nedir? Ne Gibi Ayrıcalıklar Sunar?

Marka Nedir sorusu kadar sahip olunan markanın tescili de önem arz etmektedir. Bazı markaların sahip oldukları değer, şirketin maddi değerini de aşabildiği için, markanın korunması konusu dikkat çekmektedir. Bir kuruluşun kurumsal imajını etkileyen ve kuruluşu, diğer oluşumlardan ayıran her türlü işaret marka olarak nitelendirilmektedir. Marka, farklı şekillerde oluşturulabilmektedir ve baskı ya da diğer yöntemlerle çoğaltılabilir. Marka Tescili Nedir kısaca Bilgi arayanlar ve bu süreci merak edenler için tescilin, markanın korunması bakımından ne kadar önemli olduğu bilinci anlatılarak tescil sürecinden bahsedilmelidir. Kuruluşların imajını taşıyan ve yansıtan marka kavramı, aslında şirketin tüm yapısını ve hatta hikayesini oluşturmaktadır.

Marka Tescili Neden Önemlidir?

Bu aşamada Marka Tescili Neden ÖNEMLİDİR sorusuna da cevap verilmelidir. Marka, bir kuruluşun kurumsal kimliğini oluşturan önemli unsurdur. Bu nedenle marka seçimi ile birlikte logonun doğru bir şekilde tasarlanması önemli olurken, tüm bu sürecin yasal bir zemine oturtulması için de marka tescili hayati bir zorunluluktur. Marka Tescili Nasıl Yapılır sorusuna ‘marka başvurusu yaparak sürece başlanmalıdır’ cevabı verilebilir. Bir firma, marka başvurusu yapacak ise bu konu hakkında ciddi bir araştırmanın profesyonel bir şekilde yapılması gerekmektedir. Markanın arkasında yer alan faaliyet alanlarının bu anlamda çok iyi tespit edilmesine dikkat edilmelidir. Marka için belirlenen faaliyet alanlarının, mevcut ülkede ve bölgede geçerli olması kadar, dünya genelinde de geçerli olmasına önem verilmelidir. Marka tescili nedir sorusuna kısaca bu açıklamalar doğrultusunda cevap vermek mümkündür.

Konu hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için Doç. Dr. Gamze Sart’ın resmi internet sitesini ziyaret ederek uzman kişiler tarafından yazılmış makalelere, Doç. Dr. Gamze Sart resmi Youtube kanalına abone olarak da bu ve benzeri konular ile alakalı videolara ulaşabilirsiniz.

Open chat