Diş hekimliği, günümüzde oldukça fazla tercih edilen bölümlerden biridir. Peki, bu meslek gelecekte önemini yitirecek mi? Kesinlikle hayır. 21. Yüzyılda özellikle insan sağlığı açısından oldukça önemli ve büyük önderler bulunmaktadır.  Bu önderler elbette ki diş hekimleridir. Neden derseniz, yemiş olduğunuz gıdaların özümlenmiş olması için diş sağlığınız inanılmaz bir önem taşımaktadır. Bu yüzden görünmeyen büyük işlerin altına imza atan isimler diş hekimleridir.

Diş hekimleri, gerontoloji yani yaşlılıkları belli bir seviyeye gelmiş olan insanların diş sağlıklarını devam ettiren başka bir deyişle implantasyonlarını devam ettiren insanların hayatlarında çok büyük bir rol oynamış olacaklar.

Türkiye’nin Pandemi Süreci

Türkiye, özellikle bu pandemi süresinde tıp alanında oldukça gelişmiş, ileri ve yetkin olduğunu tüm dünyaya kanıtlamış oldu. Türkiye’nin Diş hekimliği başta olmak üzere tıp alanında oldukça sağlam bir altyapısı bulunmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti öncesinden kalma, ön Türklerin, Osmanlı’nın ve Selçuklunun getirmiş olduğu çok büyük bir bilgi birikimi bulunmakta.  Tıbbi alanda kullanmış olduğumuz özellikle bitkilerin nasıl ilaçlara dönüştüğü konusunda, tedavi metotları, teşhis koyma gibi başlıca konularda büyük bir birikim bulunmakta.

Türkiye, bu alanlarda ileri ve gelişmiş olarak gördüğümüz Amerika, Avrupa, Uzak Doğu gibi pek çok ülkeden ne kadar çok önde olduğunu ispatlamış oldu. Ülkemizde son 20 yıldır süre gelen bu çalışmalar gelecekte çok daha fazla ön plana çıkacak ve en önemlisi sağlık turizmi konusunda Türkiye bir numaraya gelmiş olacak. Bu nedenler ile Diş hekimliği, Eczacılık, Hemşirelik, Tıp doktorları gibi sağlık çalışanları araştırma ve geliştirme alanlarında bir kez daha liderliğini göstermiş oldular.

Türkiye’deki Üniversiteler ve Diş Hekimliği

Amerika’nın önde gelen Harvard, Stanford gibi üniversitelerine kıyasla Türkiye’de Çapa, Cerrahpaşa gibi tıp alanında önemini koymuş üniversiteler neredeyse her yıl Nobel ödülü alacak kadar araştırma yapıyor ve proje geliştiriyorlar. Türkiye, ülkenin dört bir yanındaki üniversite hastaneleri ile farkını yine ortaya koymaya devam ediyor. Araştırmaları ve kapsamlı sistemleri sayesinde bu üniversite hastanelerimiz geleceğimize ışık tutuyor.

Diş Hekimliği okumak, gerek Türkiye’de gerek ise Dünya çapında asla eskimeyecek ve önemini yitirmeyecek bir meslek dalıdır. Ülkemizde bu fakülteyi barındıran üniversiteler ile de gelecekte ülkemiz tıp alanında çok daha başka bir konuma ve bilgiye sahip olacaktır.

Bu ve benzeri konularda daha ayrıntılı bilgiler almak için Doç. Dr. Gamze Sart resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Doç. Dr. Gamze Sart resmi YouTube kanalından da benzer konular ile alakalı videolara ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz. Aba Yurt Dışı Eğitim resmi internet sitesinden yurt dışında üniversite okumak için ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz. Ayrıca Aba Yurt Dışı Eğitim YouTube kanalından da yurt dışında okumak için gerekli olan tüm bilgilere videolar ile cevap bulabilirsiniz.

Open chat