Gamze Sart İle Hollanda’daki Üniversiteler

Hollanda’daki üniversiteler gerek ülkemizde gerek ise dünyada son dönemlerde oldukça popüler olmayı başaran üniversiteler olmuştur. Bu popülerliğin tabi başlıca bazı…

Ağustos 27, 2020

gamze-sart-ile-hollandadaki-universiteler

Hollanda’daki üniversiteler gerek ülkemizde gerek ise dünyada son dönemlerde oldukça popüler olmayı başaran üniversiteler olmuştur. Bu popülerliğin tabi başlıca bazı sebepleri vardır. Bunlardan bir tanesi ise ülkenin üniversitelere ve öğrencilere eğitim konusunda çok destek olması. Hollanda genel olarak ülkenin her tarafındaki üniversiteler oldukça fazla yatırım yapmaktadır.

Bunun karşılığını ise uluslararası alanda üniversitelerin aldığı başarılar ile almaktadır. Bu başarı ile sadece Avrupa’dan değil dünyanın dört bir yanından öğrencileri ülkesine çekmeyi başarmıştır. Buna ek olarak öğrencilerin Hollanda içerisinde eğlenceli vakit geçirebileceği çokça yer olması da öğrencilerin burayı tercih etmesine az da olsa etkili olmayı başarmıştır.

1 – Hollanda’daki Üniversiteler –  Eindhoven Üniversitesi

Hollanda’nın en iyi üniversiteleri arasında gösterilen Eindhoven Üniversitesi 1956 yılında kurulmuştur. Aslında yeni sayılabilecek bir üniversite olmasına rağmen kısa zamanda oldukça başarılı işler ortaya çıkartan bir üniversite olmuştur. Tren ile üniversiteye erişim oldukça kolay. Tren istasyonunun hemen karşısında olan üniversitenin hemen yanında da devasa bir öğrenci oteli bulunmaktadır. Ayrıcı geniş ve bol yeşil alanlı çevresi de üniversitenin en belirgin özelliklerinden biri olmayı başarmıştır.

Eindhoven Üniversitesini diğer üniversitelerden ayıran bazı noktalar vardır. Teknolojik anlamda kendini en fazla yapılandırmış ve yenilemiş bir üniversite olması bu üniversiteyi çok farklı yapmaktadır. Bu yüzden üniversite kütüphanelerini tamamen yeniden yapılandırmıştır. Bu yapılanma ile artık kütüphaneler 21. yüzyılın getirdiği stratejileri kapsayacak bir hal almıştır.

2 – Hollanda’daki Üniversiteler: Tilburg Üniversitesi

Hollanda’daki üniversiteler arasında bir diğer önemli durak ise Tilburg Üniversitesi. Bu üniversite ekosisteme girmek isteyenler için çok önemli bir tercihtir. Eğer sosyal bilimler dışında yeni alanlar okumak istiyorsanız ve not ortalamanız yeterli değil ise o zaman her şeyi çok iyi bildiklerine emin olduğunuz 4 arkadaş bulmalısınız. Daha sonra ise düzgün çalışarak IB ya da AP sistemini güçlendirebileceğiniz belli arka kapı sistemleri oluşturup joint programlar ile beraber Tilburg diploması alabilirsiniz.

3 – Groningen Üniversitesi

Groningen Üniversitesi Hollanda içerisindeki en önemli üniversitelerden bir tanesidir. Bu üniversitenin 2020 ve 2040 arası için önemli hedefleri vardır. Üniversite ilk olarak kendisini ilk 100 üniversite arasında olma hedefi koydu. Daha sonra ise bunu ilk 50’ye çekti. Şu anda ise Groningen dünya listesinde 65. sırada bulunmaktadır. Ayrıca belli bölümlerde de ilk 20 içerisinde olmak isteyen Groningen Üniversitesi bu konuda yoğun çalışmalarına devam etmektedir.

Bunun için de ilk hedeflerinden bir tanesi gerçek olarak birinci derece belli alanlarda dikeyde büyümek. Bu anlamda üniversite yaşam bilimleri ile AI yani yapay zekayı birleştirmek için çalışmakta. Ayrıca Hollanda’da diş hekimliği okumak isteyen pek çok öğrencinin ülkedeki ilk tercihi burası olmaktadır.

4 – Amsterdam Üniversitesi

Amsterdam Üniversiteleri dünyanın dört bir yanına nam salmış üniversitelerden bir tanesidir. İnsanlık alanında Amsterdam Üniversitesi oldukça güçlüdür. Ayrıca Amsterdam Üniversitesi bölümleri arasında sosyal bilimler oldukça dikkat çekmektedir. Emperyalizmin getirdiği bir sonuç olarak Hollanda İngiltere’den sonra en fazla kolonisi olan devlettir.

Bu sebepten dolayı Amsterdam Üniversitesinin antropoloji ve sosyoloji alanları oldukça güçlüdür. Buna ek olarak psikoloji alanı da Amsterdam Üniversitesi içinde oldukça güçlüdür. Bu alan üzerine gerçek anlamda stratejik olarak çalışma alanlarını iyi belirlemiş bir üniversitedir. Amsterdam Üniversitesi 2020 – 2040 yılı arası müfredatını Stanford Üniversitesi’nde olduğu gibi değiştirmeyi planlıyor.

Hollanda’daki üniversiteler arasında oldukça yenilikçi bir üniversite olan Amsterdam Üniversitesi bu yüzden insanlık kavramını bütün bölümlere yaymak istiyor. Bunun sonucu olarak da bütün müfredatlarını değiştirecek ve yeniden yapılandıracaklar. Hollanda’da eğitim almak isteyen dünya üzerindeki pek çok öğrencinin genellikle ilk tercihi burası olmaktadır.

Çeşitli ülkelerdeki üniversiteler hakkında bilgi almak ve yurt dışında üniversite okumak adına tüm bilgilere ulaşmak için Doç. Dr. Gamze Sart resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Gamze Sart resmi YouTube kanalından da benzeri konular ile alakalı videolara ulaşabilirsiniz.

Adres

İnşirah CD. No 65 Bebek

Telefon

0(212) 287 86 06

E-Posta

info@gamzesart.com

EKİP

Yetenekleriniz, ilgi alanlarınız ve potansiyelinizi keşfetmek için Gamze Sart'a geldiğinizde öncelikle becerilerinizi birlikte analiz ederiz. 

© 2020 GAMZE SART

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

© 2020 GAMZE SART

Open chat