Eğitimde Yenilik: Teknolojik Beceriler

Teknolojik beceriler her sektörde önemini arttırırken eğitimde büyük değişiklere neden oldu. Hem öğretmenler hem öğrenciler için değişime ayak uydurmak gereklilik…

Ağustos 27, 2020

gamze-sart-egitimde-yenilik-teknolojik-beceriler

Teknolojik beceriler her sektörde önemini arttırırken eğitimde büyük değişiklere neden oldu. Hem öğretmenler hem öğrenciler için değişime ayak uydurmak gereklilik haline geldi. Eğitimin amacı geleceğe bireyleri hazırlayarak kalifiye elemanlar yetiştirmektir. Bundan dolayı geleceğin eğitim teknolojileri; okulları, öğrencileri ve öğretmenleri şimdiden etkilemektedir. Pandemi döneminde ayak uydurulan uzaktan eğitimle birlikte eğitimde teknoloji bir ihtiyaç haline geldi. Eğitimin efektif olması için öğretmenler, öğrenciler ve okullar yeni düzene en uygun şekilde ayak uydurmalıdır. Peki, ama nasıl olacak? Eğitimde gereken teknolojik beceriler nelerdir ve nasıl sağlanır?

Öğretmenler için Teknolojik Beceriler

Eskiden öğretmenler kendi alanlarındaki yeni bilgi ve araştırmaları kontrol etmekle yükümlüyken şimdi teknolojik gelişmelerden de haberdar olmaları gerekiyor. Özellikle online eğitim söz konusu olduğunda öğrencilerin dikkatini toplamak, motivasyonu aktif tutmak gerçekten zor. Fakat teknolojik beceriler geliştiren öğretmenler motivasyonu yüksek tutmayı sağlayanlardır. Örneğin aktif bir öğretmene online eğitimin getirdiği oturarak ders vermek zor gelecektir. Ancak teknolojik araçları tanıyan bir öğretmense teknolojinin getirdiği avantajların farkına vararak durumu lehine çevirebilir. Bin bir türlü yeni uygulama sunumları ve görselleri, eğlenceli ve dinamik hale getiriyor artık. Hatta sınıf ortamını online hale getiren uygulamalar bile bulunmaktadır. Bunun için öğretmenlere düşen görev teknolojinin eğitimde kullanılmasına dayanan dijital pedagoji eğitimi almalarıdır.

Öğrenciler için Teknolojik Kabiliyetler

Öğrenciler için de durum benzer. Eğitim sisteminin teknolojiyle bağdaşmasıyla beraber teknoloji konusunda ileri düzey bilgiye sahip olan öğrenciler kariyerlerinde başarıyı yakalayabiliyorlar. Öğrencinin kendi emekleri sayesinde öğrenerek başarısını göstereceği bir döneme girdik. Bilgiyi edinmek bir tercih meselesi haline geldi. Uzaktan eğitimle kimin gerçekten dersi takip ettiğini kontrol etmek zor. Öğretmen belli bir oranda motivasyonu sağlayabilir fakat dinlemek istemeyen öğrenci kendi tercihini yapacak ve dinlemeyecektir. Aksine iç motivasyonu yüksek olan öğrencilerin gelecekleri emin ellerde olacaktır. Bilgiye ulaşım teknolojinin getirdiği rahatlıkla kolaylaşmışken teknolojik beceriler geliştiren gençler doğru bilgiye en kolay ulaşmanın yolunu bulacaklardır. Yeni şartlarda durumu teknolojik becerilerle avantaja çeviren gençler eskisinden bile daha iyi bir eğitim almış olacaktır.

Okullar için Teknolojik Beceriler

Okulların da bu durumda teknolojik ilerlemeye yönelik bir plan yaparak ciddi anlamda değişime girmesi gerekmektedir. İnovasyona değer veren kurumlar eğitimde çığır açacak. Okulların yıllık planlarını yapmaları büyük önem arz ediyor. Geleceğin ne getireceği belirsiz. Ancak elimizdeki imkanlarla eğitimi garanti altına alabiliriz. Olabilecek her türlü soruna karşılık teknolojik beceriler okulların da geliştirmesi gereken bir alan. Aksi taktirde öğrenciler gerekli eğitimi alamayacak ya da geleceğe yönelik eksikler ortaya çıkacaktır. Online eğitim sisteminin getirdiği farklılıklarda ders anlatma biçimlerinden, ders saatlerine ve sınav biçimlerine kadar her şey revize edilmelidir. Eğitimin aksamaması için yeni koşulların getirdiği ortama uyum sağlanmalıdır.

Adres

İnşirah CD. No 65 Bebek

Telefon

0(212) 287 86 06

E-Posta

info@gamzesart.com

EKİP

Yetenekleriniz, ilgi alanlarınız ve potansiyelinizi keşfetmek için Gamze Sart'a geldiğinizde öncelikle becerilerinizi birlikte analiz ederiz. 

© 2020 GAMZE SART

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

© 2020 GAMZE SART

Open chat