Değişim ve Dönüşüm: Yeni Dijital Ortam

Değişim ve dönüşüm günümüzde dijital ortamlarda gelişim gösteren bir süreç halini almaktadır. Bilinçli farkındalık ile içimizde var olanı bütünsel olarak…

Ağustos 24, 2020

gamze-sart-yeni-dijital-ortamda-degisim-ve-donusum

Değişim ve dönüşüm günümüzde dijital ortamlarda gelişim gösteren bir süreç halini almaktadır. Bilinçli farkındalık ile içimizde var olanı bütünsel olarak ele alarak karşılaşılan her türlü korkularla yüzleşmek gerekmektedir. Gerginlikleri, belirsizlikleri ve depresyonu kabul ederek süreci ona göre değerlendirmek oldukça önemli bir durumdur. Bilmediklerimiz de bizlere sunulan direktiflerle ve yaşanılanlarla bilmek ve görebilmek zaman içerisinde değişiklik göstermektedir.

Değişen zaman içerisinde 2045 yılını değerlendirecek olursak, çoğu kişinin vücuduna yerleştirilecek çiplerle farklı bir dönüşüme bürünmüş olunacaktır. Dünyanın 21. yüzyılda büyük bir değişim ve dönüşüm içerisinde olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Bu büyük değişim içerisinde büyük bir ağ olarak devreye giren dijital ortamda değişim ve dönüşüm nedir sorusuna verilecek cevaplar merak uyandırmaktadır. Bu dijital ortamda oluşabilecek değişimler teknolojik, medyatik, evrensel ve çevresel olarak da değerlendirilmesi gerekmektedir.

Değişim ve Dönüşüm Nedir? Gelecekte Dijital Ortama Nasıl Etki Edecek?

Dijital değişim ve dönüşüm esasen 2070’lerde kendini fazlasıyla gösterecektir. Ama özellikle 2027 yılında dünya üzerinde ulus devletler kalmayacak. 2022 yılından itibaren belirecek olan büyük değişimler 2077 yılına kadar devam edeceği düşünülmektedir. 2027 sonrasından başlayarak 2077 yılına kadar dünya büyük bir değişimin içerisinde gelişim gösterecektir. Tüm bu sebeplerden ötürü an da kalacağım derken geleceği kaçırmamak son derece önemli bir husustur.

Tüm insanlık tarihinin geçmişi bilinirken gelecekle ilgili olan senaryoların tümünün de iyi biliniyor olması gerekmektedir. Bütün gelecek senaryolarını iyi okuyabilmek içinde, iyi bir okuryazar olmak ve kritik bir kimliğe bürünmek oldukça önemli noktalardandır. O yüzdendir ki insanlar çok uzun süreden beri tabiri yerindeyse nefessiz yaşamaktaydı. İnsanlar çok sıkışmış ve daralmış olduğu dönemlerden geçmekteydi.

Bu Sürecin İnsanlar Üzerindeki Etkileri

İnsanlar yaşadıkları ve bulundukları ortamlarda oldukça etkili rollere bürünmektedirler. Bulunulan ortamda birçok gencin, birçok anne ve babanın süreç içerisinde karşılaşmış olduğu çeşitli zorluklar bulunmaktadır. Bu zorluklar kimi tabire göre camdan duvarlar olarak ifade edilse de kişiler için bu sürecin atlatılması oldukça zor olmaktadır. İnsanların değişim arayışlarının hız kazandığı bu dönemde yaşanılan bir pandemi krizi insanları ve hatta dünyayı amiyane tabirle resmen durdurdu.

Bu süreç içerisinde insanlar birbirleri ile tekrardan karşılaştı ve bir araya gelme imkanı buldu. Pandemi süreci ile beraber insanlar uzaktan da olsa birbirleri ile konuşma imkanına kavuştu. Bu olay aslında tüm dünyanın nefes almasını, insanların bir kez daha düşünmesini, dinlenmesini ve dinginleşmesini de sağlamış oldu. Bu süreç aslında kaybettiğimiz çoğu değerin önemini bizlere bir kez daha sorgulatmış oldu.

Dijital ortamlarda değişim ve dönüşüm arayışı içerisinde bulunanlar nerelerde fiziksel, duygusal, zihinsel ve entelektüel olarak geri kaldıklarının arayışına girdiler. Çoğu genç için durum daha vahim olmaktadır. Onlar içinse, sınavlarla sıkıştırılmış bir hayat, iş dünyasında var olabilme çabası, kıdem alabilme ve iş bulabilme konusunda nefessiz kalındığı ortamlar inşa edilmektedir. Tüm bu nedenlerden ötürü bir şeylerin tekrardan düşünülmesi ve yapılandırılması dünya geneli için oldukça önemli olacaktır.

Adres

İnşirah CD. No 65 Bebek

Telefon

0(212) 287 86 06

E-Posta

info@gamzesart.com

EKİP

Yetenekleriniz, ilgi alanlarınız ve potansiyelinizi keşfetmek için Gamze Sart'a geldiğinizde öncelikle becerilerinizi birlikte analiz ederiz. 

© 2020 GAMZE SART

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

© 2020 GAMZE SART