Son zamanlarda, özellikle son 5 yıllık süreçte, Stanford Üniversitesi diğer üniversitelere oranla daha fazla tercih edilmeye başladı. Bu kadar ön plana çıkmasının en önemli sebeplerinden biri ise elbette Silikon Vadisi… Son 20 yıllık süreçte Silikon Vadisi içinde yer alan firmalar dünyada önemli bir fark yarattı. Bu durum, üniversitenin öğrenci ve akademisyen profilinde de değişikliğe yol açtı. Peki; Stanford Üniversitesi’ne kabul almak zor mu? Başvuru süreçleri nasıl ilerliyor? Gelin birlikte göz atalım.

Başvurular Sırasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Stanford Üniversitesi’ne başvuru oranları son 5 yılda büyük bir artış gösterdi. Daha fazla başvuru alan okullar elbette var. Kaliforniya Üniversitesi, Los Angeles (UCLA) bunlardan bir tanesi… Ancak; üniversitelerin kabul oranları kıyaslandığında en düşük kabul oranının Stanford Üniversitesi’nde olduğunu görüyoruz. Üniversite, kabul sürecinde yalnızca öğrencinin not ortalamasıyla ya da sınavlarda elde ettiği skorlarla ilgilenmiyor. Asıl dikkat ettikleri öğrencinin ürettiği değer. Yani öğrencinin özgeçmişi ya da projeleri kabul sürecinde büyük bir etkiye sahip. Harvard Üniversitesi ya da Princeton Üniversitesi gibi bazı önde gelen üniversiteler, lise eğitiminde ilk %5 ya da %10’luk dilimde yer alan başarılı öğrencileri not ortalamalarını göz önünde bulundurarak kabul ediyor. Ancak Stanford Üniversitesi bunu tercih etmiyor.

Üniversitenin bu politikası SAT ve ACT sınavları için de geçerli. Genellikle ACT sınavı tercih ediliyor. Standardize testlerde aradıkları ortalama diğer üniversitelere oranla aslında daha düşük olduğu görülüyor. SAT ve SAT Subject için de bu durum geçerli. Matematik, fizik, kimya ortalama sonuçları diğer üniversitelere oranla daha düşük. Her üniversite gibi Stanford Üniversitesi de elbette İngilizce yeterlilik arıyor. TOEFL, IELTS’e oranla daha fazla tercih ediliyor.

Ne Zaman Başvuru Yapılmalı?

Stanford Üniversitesi iki ayrı dönemde başvuru alıyor. İlk dönem “Restrictive Early Action” olarak bilinen 1 Kasım dönemi; diğeri ise Ocak ayının ilk üç gününde gerçekleşen “Regular Decision” dönemi. Kabul oranı, Restrictive Early Action döneminde daha yüksek. Öğrencilerin genellikle aklına takılan sorulardan bir tanesi hangi dönemde başvuru yapmaları gerektiği… Aslında sorunun cevabı gayet net; eğer öğrenci istatistiki anlamda Stanford Üniversitesi’nin kriterlerini tutturuyor ise Restrictive Early Action dönemini tercih etmeli. Eğer tutturamıyorsa eksiklerini tamamlamak için Regular Decision dönemini beklemeli.

Burs Almak Mümkün Mü?

Eğer burs almak istiyorsanız, başvuru yaptığınız dönemde burs başvurunuzu da tamamlamanız gerekiyor. %100 burs imkanı yok gibi görünse de %100 burs almayı başarılan öğrenciler var. Eğer ailenizin maddi durumu yeterli değilse, farklı ve özel projelere imza attıysanız Stanford Üniversitesi, sizin için kapılarını burslu olarak açabilir.

Stanford Üniversitesi Adaylardan Ne Bekliyor?

Stanford Üniversitesi kendi bulunduğu toplumda ve dünyada fark yaratabilecek nitelikte öğrenciler arıyor. “Sosyal İnovasyon” oldukça önemli. Geçmiş yıllarda toplumsal anlamda değer üreten ve fark yaratan öğrencilerin üniversiteye kabul edildiğini görüyoruz. Türkiye’den kabul alan öğrenciler de sosyal inovasyon şemsiyesi altında fark yaratan öğrenciler…

Öğrencilerin dikkat etmesi gereken bir diğer konu ise başvuracakları bölümler… Stanford Üniversitesi’nde bazı bölümlere kabul almak oldukça zor… Bölümlerin kota ve kriterleri her yıl değişiklik gösteriyor. Bu yüzden öğrencilerin o yıl ne talep edildiğini araştırması gerekiyor. Stanford Üniversitesi’nde bölüm değiştirme imkanı bulunuyor. O yüzden girmek istediğiniz bölüme üniversiteye kabul edildikten sonra da geçiş yapabilme şansınız var.

Diğer üniversitelerle kıyaslandığında Stanford Üniversitesi, başvurular döneminde öğrenci seçimine en fazla zaman ayıran üniversite olarak göze çarpıyor. En çok dikkat edilen konulardan biri ise öğrencilerin yazdığı essayler ve öğrenciler hakkında yazılan referans mektupları… Bunlara ek olarak; öğrencinin sosyal medyadaki duruşu ve görünüşü de önem taşıyor.

Tüm bu talep ve koşullardan da anlaşılacağı gibi Stanford Üniversitesi’ne başvurmak ve kabul almak oldukça zor… Başvurunun sistemli ve stratejik şekilde yapılması büyük önem taşıyor. Başvuru yaptıktan sonra kabule kadar devam eden süreçte de dikkatli davranmak gerekiyor. Bu nedenle Stanford Üniversitesi gibi kaliteli ve seçkin üniversitelere başvurmak için uzman kişi ve kurumlara ihtiyaç var. Konu hakkında detaylı bilgi ve destek için Doç. Dr. Gamze Sart ile iletişime geçebilir, web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Open chat