Master of Business yani kısa adıyla MBA… Türkçe adıyla İşletme Yüksek Lisansı. Dünyanın en iyi şirketlerinin yönetici pozisyonlarında MBA mezunlarını görüyoruz. Google, Apple, Microsoft Amazon gibi şirketlerin üst düzey pozisyonlarında MBA programları mezunları var. Peki; MBA nedir?

Özellikle 2. Dünya Savaşından sonra şirketlerin küreselleşmesi ve odaklanmış iş gücüne duyulan ihtiyaç MBA mezunlarının daha çok tercih edilmesine yol açtı. Dünyada ve Türkiye’de MBA programları var ve bu programlar sadece profesyoneller tarafından değil girişimciler tarafından da tercih ediliyor. Girişimciler, kendilerini geliştirmek ve yenilemek için MBA programlarına yöneliyor.  Kariyerinde farklılık göstermek ya da yeni bir alan açmak isteyenler MBA programlarını tercih ediyorlar.

2000’li yılların başında startupların devreye girmesiyle MBA programları müfredatlarını değiştirdi. Finans, Muhasebe, İstatistik gibi konular farklılaşarak yaşadığımız yüzyılın ihtiyaçlarına göre yeniden şekillendi. Stanford Üniversitesi bu programlar içinde “sosyal inovasyon” gibi yeni bir alan açması farklılaşmanın en önemli göstergelerinden bir tanesi.

MBA programları genellikle bir ya da iki yıl sürüyor. Sadece yüz yüze değil; online ve part time olarak da sürdürülüyor. Sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde örgün ya da online olarak 150 binden fazla kişi MBA programlarını tercih ediyor. MBA programlarının dili ise genellikle İngilizce…

MBA Program Ücretleri

Peki; MBA ne kadara mâl oluyor? MBA program ücretleri Avrupa’da 100 bin Euro civarında; Amerika Birleşik Devletlerinde ise 160 bin – 220 bin dolar arasında değişiyor. Yani ücretler Avrupa’da Amerika’ya oranla daha uygun denilebilir. Maliyetler yüksek olsa da MBA mezunlarının gelirlerinde ciddi artışlar görüldüğü ve şirketlerin üst düzey pozisyonlarında kendilerine yer bulabildikleri de bir gerçek…

MBA Programlarını Tercih Ederken Nelere Dikkat Edilmeli?

MBA programlarını tercih ederken akreditasyonu olup olmadığına ve programların yarattığı değer ve etki göz önünde bulundurularak yapılan sıralamalara dikkat etmek gerekiyor.

QS’in 2020 MBA programları sıralamasına göre; birinci sırada; Penn Wharton yer alıyor. İkinci sırada; Stanford Üniversitesi, üçüncü sırada ise INSEAD yer alıyor. Bu okulları sırasıyla; MIT (Sloan), Harvard Üniversitesi, London Business School, HEC Paris, Chicago (Booth), UC Berkeley (Haas) ve Northwestern (Kellog) takip ediyor.

Nasıl Kabul Alınır?

Peki; MBA programları için nasıl kabul alınır? Öncelikle GMAT sınavına girmeniz gerekiyor. Buna ek olarak; çalıştığınız kurumlarda iyi bir referansa sahip olmak kabul alma olasılığınızı arttırıyor. Eğer çalıştığınız iş yerinde MBA mezunları varsa, şansınız bir kat daha artabiliyor. Niyet mektupları ve özgeçmişiniz de önem taşıyor.

Burs Almak Mümkün mü?

MBA programına katıldığınız üniversiteler öğrencilere bizzat burs vermeyi tercih edebiliyor. Elbette burs oranları değişiklik gösteriyor. MBA adaylarının zaman zaman çalıştıkları firmalar tarafından desteklendiği de görülebiliyor. Burs başvuruları hem program başvurusu sırasında hem de kabul aldıktan sonra yapılabiliyor.

MBA mezunlarına göre programın en önemli kazancı bireylerin kendilerine yaptığı yatırım. Kendini geliştirmek, yeni alanlar keşfetmek ya da kariyerinde daha üst düzey bir noktaya erişmek isteyenler MBA programlarını tercih edebilirler. MBA ya da eğitiminiz hakkında sorularınız ve merak ettikleriniz için Doç. Dr. Gamze Sart ile iletişime geçebilir, web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Open chat