Hem üniversite döneminde hem de lise döneminde özellikle yurt dışı üniversiteleri yaz okulu hayatınızda birçok olumlu değişime yol açacaktır. Üniversiteler bir ile sekiz hafta aralığında yaz okulu seçenekleri sunmaktadır. Yurt dışı yaz okullarına başvurup eğitim almanız gelişiminiz ve eğitiminiz için bol getirisi olan bir deneyim olacaktır. Ancak getirilerinin yanı sıra hangi üniversitenin hangi derslerini tercih edeceğiniz konusunda da maksimum verimi alabilmek için stratejik davranılması gerekmektedir. Bu yazımızda bir yandan yurt dışı yaz okulu faydalarına değinirken diğer yandan neye göre program seçilmesi gerektiğini tartışacağız.

Yurt Dışı Yaz Okulu Faydaları

1. Alan Seçiminizi Kolaylaştırır

Lise döneminde yurt dışı yaz eğitimi üniversiteden önce size uygun olan alanı keşfetmenize sağlayacaktır. Dolayısıyla üniversite bölüm seçiminiz daha verimli bir hal alacaktır. Birkaç alan arasında kafa karışıklığı yaşıyorsanız lisedeyken yurt dışı üniversitelerine başvurarak yazın küçük bir üniversite simülasyonu deneyimlemeniz mümkün ve bir hayli yararlı.

2. Alanınızda Deneyim Kazanmanızı Sağlar

Üniversite dönemimde yazın yurt dışında eğitim almanız alanınızda farklı bilgiler edinmenizi sağlayacaktır. Sizin dışınızdaki diğer üniversiteleri tanımanızı sağlayarak ufkunuzun genişlemesine imkan oluşturmak için yurt dışı yaz okulu bulunmaz bir fırsattır. Üstelik uygulamalı bilimler alanında ilerliyorsanız yurt dışı üniversitelerinin laboratuvar çalışmalarına katılmanız alanda sizi farklı kılacak bir deneyim sağlayacaktır. Bu deneyim yoluyla iş ve yüksek lisans başvurularında bir adım önde olacaksınız.

3. Özgüveni Arttırır

Özellikle lise döneminde özgüvene sahip olmak üniversiteyi daha verimli hale getirir. Lise döneminden yurt dışında üniversite bazlı bir eğitim almak sizi üniversitede daha rahat hissettirecek, kendinize olan güveninizi arttıracaktır. Üniversite yıllarında edinilen yurt dışı yaz eğitimi deneyimi ise kendi alanınızda kendinizi daha yeterli hissettirecektir. Farklı ülkelerin ve üniversitelerin kültürleriyle mutlaka eğitim sistemi de değişim gösteriyor. Bu değişimi deneyimlemek alanınızla ilgili farklı, yaratıcı bakış açıları kazandıracaktır. Kazandığınız yeni bakış açıları da alana dair sizi yetkin hissettirecektir.

Yurt Dışı Yaz Okulu Programı Nasıl Seçilmeli?

Eğer lisedeyseniz ilerde okumayı düşündüğünüz alanlarda yurt dışı yaz okulu ders seçiminiz üniversitede okumak istediğiniz alana karar vermenizi kolaylaştırır. Eğer üniversitedeyseniz spesifik olarak alanınızın hangi konularıyla ilgiliyseniz o konuyla ilgili dersler seçmeniz önemli. Alanın hepsine hakim olamazsınız. Örneğin psikoloji alanındaysanız sosyal psikoloji mi ilginizi daha çok çekiyor ya da gelişim psikolojisi mi? Hukuk okuyorsanız alanda hangi konuda uzmanlaşmak istiyorsunuz? Aile hukuku mu icra hukuku mu ya da bambaşka bir alan mı ilginizi çekiyor? İlgi alanınızı daraltarak hep aynı yönelim üzerine deneyimler edinmeniz iş hayatı ve geleceğiniz için sizi daha ileriye taşıyacaktır. Spesifik bir alanda uzmanlaşmak önemli. Bunun yanında farklı hocalardan yurtdışında ders almanız, sizi uzmanlaşmaya adım adım yaklaştıracaktır.

Yurt Dışı Yaz Okulu için Üniversite Seçimi

Diğer bir yandan yurt dışı yaz okulu olarak seçeceğiniz üniversite de mühim bir konu. Stanford, MIT, Harvard, Columbia üniversiteleri alanında uzman hocalarla kuşkusuz sizde değişim yaratacak üniversitelerdir. Bunun dışında ilerlenmek istenen alanla birlikte gelecek hedeflerine yönelik seçimler yapılması en mantıklısı olacaktır. Üniversitelerin akademik kadroları inceleyerek hedefinize uygun hocalara ulaşıp laboratuvar çalışmalarında gönüllü görev alma talebinde bulunmak alternatif yaz okulu seçeneğidir. Yazınızın 8 haftasını yurtdışı eğitimleriyle, sizi geliştirecek fırsatlarla donatmanız geleceğinizi pozitif yönde şekillendirecektir.

Bu konuyla ilgili daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki Youtube videomuzu izleyebilirsiniz.

Open chat