Melek yatırımcı henüz yolun başında olan yani Start – up bir projeye sermaye olan ve onun büyümesi için yatırım yapan kişilere verilen isimdir. Ülkemize de bu terim son yıllarda giriş yapmış ve önem kazanmaya başlamıştır.

Bu yatırımcılar oluşması ülkemizde sanayi sektörüyle birlikte birçok sektörün gelişmesine olanak sağlar. Büyüyen teknoloji ve büyüyen şirketler böyle yatırımlar ile ülkemizde kurulabilir. Amerika ve birçok sanayi ülkesi Start- up projelerine henüz daha yolun başındaki projelere yatırım yaparak onların büyümesinde önemli rol oynuyor.

Genç girişimciler henüz yolun başında iken böyle yatırımlar ile özgüvenlerini arttırır ve arkasındaki büyük şirketler ile daha emin ve daha güçlü adımlar atabilirler. Üniversiteler genç girişimciler için önemli bir nokta olmakta.

Üniversite hayatında öğretilecek bilgiler mezuniyetten sonra öğrencilerin girişimlerinde oldukça önemli rol oynar. Melek yatırımcı için öğrencilerin üniversite hayatında kendisine kattıkları oldukça önemlidir.

Genç Girişimciler ve Üniversite

Stanford Üniversitesi Elektrik – Elektronik Bölüm Başkanı “Bizim öğrettiğimiz bilgi bir buçuk yıl sonra bayatlıyor.” demiştir. Google’a kuran bölümün başkanın bu söylemleri aslında oldukça önemli. Amerika’daki üniversitelerdeki bu düşünce tarzı ile ülkemizdeki durumu düşünebilirsiniz.

Yani üniversite sırasında öğrenilen bilgiler kısa bir zaman içerisinde bayatlıyor. Peki, öğrenciler neden üniversiteye gidiyorlar? Üniversiteye gidilmesinin 2 sebebi vardır. Bunlardan birincisi Network edinmedir.

Yani bilgi, fikir ve ilişki taşımak ya da az çabayla çok şeyler yapmaktır. Maddi ve çıkar amacı gütmeden insanlar arasında bilgi transfer etme ve yardım etme işi de diyebiliriz.

Üniversiteye gitmenin ikinci sebebi ise yetkilerdir. Yetkiler hakkında çok fazla konuşulsa da üzerinde fazla durulmayan bir konudur. Son dönemlerde ülkemizde yetkinlik konusunda oldukça çaba harcanmaktadır. Birçok başarılı akademisyen artık çocukların bireysel yetkinlik, sosyal yetkinliğini ve teknik yetkinliğini arttıracak şekilde eğitim vermekte.

Bu sayede mezun olan öğrenciler üzerilerinde yetkinlik ile hayata başlıyorlar. Bu öğrenciler farklı bir bakış açısı yetkinliği ile okul sonrasına atılıyorlar. Yetkinlik kazandıracak üniversiteler bu konuda dikkate alınmalıdır.

Melek Yatırımcı ve Melek Yatırım Ağlarının Önemi

Girişimcilikte neler oluyor, ihtiyaç nerede olmalıyım nerede zayıflıklar var konusunda tüm soruların cevabını bulacağınız yer melek yatırım ağlarıdır. Bu yüzden 15 büyük şirket ( Doğuş, Tofaş, Aygaz, Otokoç, Garanti Bankası, Kuveyt Türk gibi ) Keiretsu üyeleridir.

Keiretsu uluslararası alanda kurulmuş bir melek yatırım ağıdır. Dünyadaki birçok uluslararası kaliteli firma bu melek yatırım ağının bir parçasıdır.

Keiretsu ve Start – Up

Keiretsu yatırımcı ağında sunulan Start – up projeler oldukça önemli ve dikkat çeken projelerdir. Genellikle burada çıkan birçok start – up projesi kendine yatırımcı bulmaktadır. Bunun sebebi ise oldukça dikkat çekici.

Çünkü büyük firmaların birinci dereceden yetkilileri Start – up sunumlarını yakından takip etmektedir. Böyle bir imkan sadece Keiretsu gibi büyük yatırım ağlarında mümkün olan bir avantajdır. Dünyadaki melek yatırımcılar Keiretsu gibi büyük yatırım ağlarını sıklıkla takip etmektedirler.

Firmalar İçin Start – Up ve Melek Yatırım Ağlarının Önemi

Firmalar Keiretsu gibi melek yatırım ağlarında katıldıkça kendileri için fikir geliştirmekte kolaylık sağlarlar. Tersine mühendislik şeklinde start – up projelerini takip ettikçe ve inceledikçe kendi firmaları için fikir ve yollar bulabilirler.

Yani firmalar para yatırmasalar bile aslında bir melek yatırımcı olmaları gerekmektedir. Yaşam boyu eğitim denilen Long Life Learning kavramını bu sayede sağlanabilir.

Ülkemizde Melek Yatırımcı ve Avantajları

Ülkemizde yatırımcılar genellikle yatırım yaptırılmadan önce genellikle bir yıl kadar bekletilmekte. Bunun sebebi ise yatırımcının bir yıl boyunca piyasayı ve işleri değerlendirmesi, pişmesi ve ana hatlarıyla bunun amacını anlaması.

Eğer firmalar belli bir ücreti bu süreden sonra gösterebilirse Türkiye’nin Lisanslı Yatırımcısı unvanını kazanıyorlar. Bu lisans sahipleri vergiden muaf olurlar. Kendi gelirinizden bir kısmını buraya yatırım olarak gösterebilirsiniz.

Bu paralarınızla start – up projelerine yatırım yapabilirsiniz. Ülkemizde devlet zaten bu konuda yatırımcılara kolaylık sağlamaya çalışıyor. Artan işsizliğin önüne geçmek için ve yerli üretimi tetiklemek için melek yatırım ve bu yatırımların yapılacağı girişimciler oldukça önemlidir.

Melek yatırımcı vergisine ödeyeceği kısmı bu projelere yansıttığı zaman hem kendisi, hem ülkesi hem de girişimci için büyük bir kolaylık sağlamış oluyor. Start – up’ların hepsi tutmayabilir. Ya da 40 taneden 1 tanesi tutabilir.

Fakat önemli olan nokta bu start – up’lar ile şirket için çok büyük bir miktarda bilgi transferi gerçekleştirmiş olursunuz. Belki de bu bilgi transferini dışardan milyonlarca lira ile satın alamayacağınız bilgiler olabilir.

Open chat