Times Higher Education İngiltere merkezli eğitim amaçlı çıkan bir dergidir. Bu dergi haftalık olarak Birleşik Krallık içerisinde yayınlanır ve yüksekokullar hakkında haber ve gelişmeler konusunda yazılar barındırır. Bu dergi ayrıca her yıl için okullarda yapılan yenilik ve haberleri baz alarak dünya üzerindeki en iyi üniversiteler sıralaması yapar. Oldukça tarafsız bir şekilde bu listeyi hazırladığı için tüm dünya üniversitelerinde bu listeye girmek oldukça önemlidir.

Ülkemizde de bazı üniversiteler bu liste içerisinde kendine yer bularak bizleri gururlandırmaktadır. Ama bu gün dikkat çekeceğimiz konu Times Higher Education dergisi içerisinde kendisine yer bulan en iyi 5 Alman üniversitesi olacak. Ülkemizde Alman üniversiteleri lisans, yüksek lisans ve Doktora için çok fazla tercih edilmekte.

Neden Alman Üniversiteleri Tercih Ediliyor?

Alman üniversitelerinin Yüksek Lisans ve Doktora için tercih edilmesinin birden çok sebebi vardır. İlk olarak dikkat çeken kısım ise bu üniversitelerin Avrupa ülkeleri içerisindeki birçok üniversiteye göre daha ucuz olmasıdır.Bu ucuzluk yanında birde yüksek kalitede öğretim ve Almanya merkezli iş olanakları da getirince oldukça kaçınılmaz bir tercih olmakta. Avrupa’nın sanayi merkezi olan Almanya birçok mühendislik öğrencisi için yüksek lisans, doktora ve iş imkanı olarak ilk sırada yer alan bir yerdir.

Alman üniversiteleri başarılı eğitim ve aldığı ödüller ile çok rahat bir şekilde Higher Education dergisi içine çok sayıda üniversite sokmuştur.

1 –  Times Higher Education: Freiburg Albert – Ludwigs Üniversitesi

Freiburg Albert – Ludwig Üniversitesi tam 1457 yılında kurulan son derece kaliteli ve bir o kadar da eski bir üniversitedir. Zaten üniversitenin 100’lerce yıl ayakta kalarak eğitim göstermiş olması da bunun en büyük kanıtıdır. Times Higher Education dergisi Freiburg Üniversitesi’ni dünya sıralamasında 76. sıraya yerleştirmiştir. Freiburg kenti içerisinde bulunan bu üniversite Fransa ve İsviçre sınırlarına oldukça yakın bir nokta içerisinde bulunmaktadır.

3 ülke için de ortak bir üniversite olarak kullanılmaktadır. Şehrin nüfusu 220 bin iken bu ülkede yaşayan yabancı kişi sayısı ise 30 bindir. Freiburg Üniversitesi, sosyal bilimler başta olmak üzere birçok bilim dalı üzerine yaptığı araştırmalar ile oldukça saygın ve sevilen bir üniversite olmayı başarmıştır. Lisans, yüksek lisans, doktora ve akademik departmanlarında yaklaşık olarak 22 bin öğrenciye ev sahipliği yapan bir üniversitedir.

Bu öğrencilerin ise tam 3,500 tanesi ülke dışından gelen yabancı öğrencilerdir. Özellikle sosyal bilimler alanında araştırma ve çalışma yapmak isteyen birçok öğrenci master ve doktora için bu üniversiteyi seçmektedir. 11 fakülte genelinde 180 lisans ve yüksek lisans programları bu üniversite içerisinde yer almakta. Bu üniversitede öğrenim hem AB üyesi ülkeler öğrencisi için hem de AB üyesi olmayan ülkeler için ücretsiz.

2 – Berlin Humboldt Üniversitesi

Berlin Humbodlt Üniversite ülkemizde de çok sevilen ve çok tercih edilen Alman üniversiteleri arasında yer almaktadır. Humboldt 1810 yılında kurulan bir Alman devlet üniversitesidir. Times Higher Education sıralamasında bu Alman üniversitesi 67. sırada bulunmaktadır. Berlin Humboldt Üniversitesi Art and Humanites yani Sanat ve Beşeri Bilimler alanında dünya çapında oldukça saygın bit yere sahiptir. Bu üniversite ağırlık olarak Antik Bilimler, Bilim Tarihi, Matematik, Malzeme ve Optik bilimler konularına yönelmektedir.

Bunun dışında ise Berlin Humboldt Üniversitesi iklim konusunda yoğun ve önemli çalışmalar yapmaktadır. Bu üniversite 9 fakültede 57 lisans, 77 yüksek lisans ve master programına sahiptir. Lisans programında 24 farklı eğitim İngilizce olarak bu üniversite gösterilmektedir. Almanya’nın üniversiteler şehri olan Berlin’de olan bu üniversite aynı zamanda Almanya’da tüm modern üniversitelerin annesi olarak gösterilmektedir. Alman mimarisinin oldukça başarılı ve etkileyici örnekleri bu üniversitenin binalarında oldukça güzel olarak kullanılmıştır.

Birçok büyük Alman düşünürü burada eğitim görmüştür. Tüm bu özellikler göz önünde bulunduğunda Berlin Humboldt Üniversitesi’nde okumak oldukça cezbedici olmaktadır.

3 – Heidelberg Üniversitesi

Heidelberg Üniversitesi Times Higher Education listesinde en yüksek 3. sırda bulunan bir Alman üniversitesidir. Higher Education bu üniversiteyi dünya sıralamasında 47. sıraya yerleştirmiştir. Üniversitenin kuruluşu ise oldukça eskiye dayanıyor. Heidelberg Üniversitesi tam olarak 1386 yılında kurulmuş olup Almanya’nın en eski üniversitesi unvanına sahiptir. Teorik bilgilerin yanı sıra bu üniversite araştırmalar için çok ciddi bir bütçe ayırmaktadır.

Tıp ve biyoloji alanında dünya çapında zirveye oynayan oldukça başarılı bir üniversitedir. Almanya sınırları içerisinde tıp okumak isteyen öğrencilerin tercih sıralarında bir numara olması gereken bir üniversitedir. Heidelberg Üniversitesi 12 fakülteden ve yaklaşık olarak 100 bölümden oluşmaktadır. Yaklaşık olarak 32 bin öğrenci burada eğitim görmektedir. Bu öğrencilerin yüzde 20’si ise Almanya dışından gelen öğrenciler olması ile dikkat çekmekte.

Alman Devlet üniversitesi olan Heidelberg Üniversitesi okul için istenen bir ücret bulunmuyor. Fakat bu üniversite 2018 yılı itibari ile Almanya dışından gelen öğrencilerden 1,500 euro harç ücreti almaya başladı. Biyoteknoloji, biyomedikal ve tıp alanlarında oldukça ii bir üniversite olan Heidelberg Almanca dilini koruyarak eğitim ve öğretimine devam etmekte. Almanca dışında ise yüksek lisans ve bazı lisans bölümlerinde ise İngilizce diğer dillere göre daha fazla tercih ediliyor.

4 – Münih Teknik Üniversitesi

Münih Teknik Üniversitesi Times Higher Education dergisine göre Almanya’nın en iyi 2. üniversitesi olmuş durumda. Bu üniversite dünyanın en iyi özel anlaşmaları olan bir üniversitedir. 1868 yılında kurulan Münih Teknoloji Üniversitesi Almanya’nın en eski üniversitelerindendir. Dünyaca ünlü Alman otomotiv firmaları ile ortak olarak üniversite sanayi iş birliği içerisinde olan bir üniversitedir. Münih Teknik Üniversitesi diğer Alman üniversiteleri gibi devlet üniversitesidir. Mühendislik ve bilişim konusunda Avrupa’daki en iyi 5 üniversiteden biri olarak gösteriliyor.

165 bölüm içerisinde yeni konuları ( AI, otomasyon, üretim sektörü gibi ) önemli birçok bölüm bu üniversite içerisinde bulunmaktadır. Buradaki yaklaşık öğrenci sayısı ise 41 bindir. Bunların ise yüzde 21’i dışardan gelen öğrencilerden oluşmaktadır. Bunların yanı sıra ise Münih Teknik Üniversitesi içerisinde tam 9 bin adet öğretim görevlisi bulunmaktadır. Bunların 524 tanesi ise profesör. Kuka Robots firmasının en önemli laboratuvarları bu üniversite içerinde bulunmaktadır.

Reuters tarafından en yenilikçi üniversiteler sıralamasında Almanya’nın en yenilikçe üniversitesi Münih Teknik Üniversitesi seçilmiştir. Times Higher Education gibi Reuters’da bu üniversitenin yaptığı çalışmalarını ödüllendirerek ne kadar başarılı bir üniversite olduğunu göstermiştir.

5-Times Higher Education Dergisine Göre Almanya’nın En İyisi Münih Ludwig Maximilian Üniversitesi

Tartışmasız olarak Almanya sınırları içerinde bulunan en kaliteli ve en iyi üniversitesi Münih Ludwig Maximilian Üniversitesi’dir. 1472 yılında kurulan bu üniversite yaptığı bilimsel araştırmalar ve aldığı patentler ile dünya çapında kaliteli bir üniversitedir. Almanya içerisinde öğrenci nüfus sayısına göre en yüksek 2. üniversite Ludwig Üniversitesi’dir. Öğrenci sayısı yaklaşık olarak 52 bindir. 8 bin üzerinde öğretim görevlisi ve bine yakın profesörü ile oldukça başarılı bir üniversitedir.

Bu üniversite içinde okuyan öğrencilerin yüzde 20’ye yakını Almanya dışından gelen öğrencilerdir. 16 fakülte genelinde beşeri bilimler, kültürel bilimler, iktisat, hukuk, sosyal bilimler ve özellikle tıp alanında oldukça dikkat çeken ve başarılı olmuş bir üniversitedir. Ludwig Maximilian Üniversitesi ülkemizde birçok akademisyenin öğrencilerini yollamak istediği bir üniversitedir. Times Higher Education tarafından dünyanın en iyi 32. üniversitesi Münih Ludwig Maximilian Üniversitesi seçilmiştir.

Open chat