Stanford Üniversitesi ve UC Berkeley Amerikan Üniversiteleri Nasıldır?

Amerikan üniversiteleri gerek ülkemizde gerek ise tüm dünyada oldukça ilgi gören üniversitelerdir. Eğitim şartları ve okul ortamları başta olmak üzere…

Haziran 27, 2020

stanford-universitesi-ve-uc-berkeley-amerikan-universiteleri-nasildir

Amerikan üniversiteleri gerek ülkemizde gerek ise tüm dünyada oldukça ilgi gören üniversitelerdir. Eğitim şartları ve okul ortamları başta olmak üzere birçok konuda zirveye oynayan bu üniversiteler her yıl Amerika dışından binlerce öğrenci ağırlamaktadır. Amerika Birleşik Devletleri sınırları içerisinde yaklaşık olarak 5,758 adet devlet ve özel üniversite bulunmaktadır. Amerika bu sayı ile dünya üzerinde Hindistan’dan sonra 2. sırada yer almaktadır.

Amerika’daki üniversite sayısı bu kadar fazla olmasına rağmen eğitim açısından birçok üniversite son derece kaliteli eğitimler sunmaktadır.

En İyi Amerikan Üniversiteleri

Amerika içerisindeki en iyi üniversiteler adı altında bir araştırma yapsanız sizlere yüzlerce sonuç çıkartabilir. Harvard, Yale, Chicago ve Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü gibi birçok üniversite karşınıza çıkabilir. Bu üniversiteler ve adını belirtemediğimiz daha onlarca üniversite farklı alanlarda sizlere farklı imkanlar sunmakta. Her eyalet içerisinde bulunan Amerikan üniversiteleri sağladığı kolaylık veya zorluk olarak birbirilerinden ayrılabilir.

Bunun sebebi ise her eyalet içerisinde kendine özgü bir kural anlayışı olmasıdır. Fakat bu üniversitelerin en büyük ortak yönlerinden biri ise eğitim ve öğretim konusunda sizlere ellerinden geldiğince yardımcı olmalarıdır. Eğer dünyanın en iyi üniversiteleri listelerine bakarsanız ilk binde hatta ilk yüzde neredeyse yarsından çoğunun Amerika’da faaliyet gösteren üniversiteler olduğunu göreceksiniz.

Harvard, Yale ya da New York gibi üniversiteler herkes tarafından bilinen ve takip edilen üniversiteler olsa da sizlere bahsedeceğimiz UC Berkeley’de devlet üniversitesi olarak son derece başarılı ve tüm dünyadan öğrenci kabul eden üniversitelerden biri olmaktadır.

UC Berkeley Üniversitesi Nasıldır ve Avantajları Nelerdir?

UC Berkeley yani University of California Berkeley isimli üniversite Kaliforniya içinde bulunan bir araştırma üniversitesidir. 1868 yılında kurulan bu devlet üniversitesinde günümüzde 30,000’den fazla öğrenci aktif olarak okumaktadır. UC Berkeley üniversitesi ise son zamanlarda yaptığı farklı bir adım ile oldukça dikkat çekmekte. 4. nesil üniversiteler arasında çok önemli bir hareket bu üniversite ile yapılmaya başlanacak. Öğrenciler uygulamalı eğitim alarak lisans eğitimlerini daha yetkin ve hazır bir biçimde sağlamak adına bu üniversite içerisinde eğitim alacaklar.

Üniversite hemen hemen her konuda uygulamalı eğitim verecek. Fakat biyoteknoloji konusunda ise daha hassas ve ilk planda çalışmalar yapacağını bildirdi. Biyoteknolojiyi, IT yani Enformasyon Teknolojileri ile birleştirerek çok ileri ve oldukça farklı bir düzeye getirilecek. Ülkemizde pek ilgi görmese de Amerika’da birçok öğrenci UC Berkeley üniversitesinin hayalini kurmaktadır. Eğitim ve öğretiminin kalitesinin yanı sıra okul ve çevresi de oldukça ilgi gören ve sevilen bir üniversitedir. Yeşil alanlar, öğrenciler için oturma alanları ve şık mimari yapısı da üniversitenin dikkat çeken kısımlarındandır.

Amerikan üniversiteleri arasında oldukça popüler olan UC Berkeley en yoğun zamanlarını Keiretsu Forum Expo ve Dreamforce etkinliği olduğu dönemlerde yaşamaktadır. Birçok önemli alanlarda bu etkinlikler ile Start – up’lar yapılmaktadır. Bu alanlarda yapılan Start – up’lara yatırımlar yapılmaktadır. Bu Start – up konularının başında ise yaşam bilimleri gelmektedir. Bunun yanında ise yeşil enerjinin değerlendirilmesi konularında da oldukça fazla Start – up yapılmaktadır.

2019 yılında yapılan ve oldukça önemli bir yere sahip olan Keiretsu Forum Expo etkinliğinin ana sponsorlarından bir tanesi Turkish Airlines olmuştur. Bunların yanı sıra okuldaki toplam öğrenci sayısının yüzde 15’i uluslararası öğrencidir. 28 adet Nobel kazanmış personele ve 43 adet mezun ettiği öğrencilerin kazandığı Nobel ödülü vardır. Bunların dışında birçok dalda onlarca uluslararası ödül kazanmış bir üniversite olan UC Berkeley kütüphanesinde 11 milyona yakın kitap bulundurmaktadır.

Stanford Üniversitesi Nasıldır ve Avantajları Nelerdir?

Stanford Üniversitesi 1891 yılında Amerika Stanford’da kurulan uluslararası düzeyde oldukça seçkin ve saygın bir üniversitedir. Dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında bu üniversite 6. sırada olarak ne kadar değerli ve kaliteli bir üniversite olduğunu göstermektedir. 32 kilometrelik bir alan içerisine kurulu olan bu devasa üniversite Silikon Vadisi’nin öncüsü olan yüksek kalitedeki bir Amerikan üniversitesidir.

SUN, Cisco, Google, Yahoo ve HP gibi birçok dünya çapında bilinen markalar burada okumuş ya da okuyan öğrenciler tarafından kurulmuş firmalardır. Uluslararası akademik sıralama yapan büyük ve saygın kuruluşlar Stanford Üniversitesini sürekli ilk 3 içine yerleştirmişlerdir. Sadece üniversite olarak değil aynı zamanda bölümleri de dünya sıralamalarında kendine her zaman ilk 10 içerisinde yer bulmaktadır.

Amerikan üniversiteleri arasında oldukça saygın bir üniversite olarak dikkat çekmektedir. Ayrıca üniversitenin simgesi haline gelen Stanford Anıtı Kilisesi ’de üniversite kampüsü içerisinde mimarisi ve tarihi ile oldukça dikkat çeken ve sevilen bir ayrıntıdır.

Stanford Üniversitesi’ni diğer üniversitelerden ayıran çok farklı ve önemli birkaç nokta daha bulunmakta. 4. nesil üniversitelerin arasında Stanford diğer üniversitelere göre en önemlilerinden biridir. İnsanların hayati önemlerini ve insan hayatının kalitesiyle alakalı birçok start – up’a öncülük yapan bir üniversite olmuştur.

2019 yılı başlarında Stanford Üniversitesi yaptığı toplantı ile 2020 yıllı sonrası için büyük kararlar aldılar. Kaliforniya merkezli olan birçok üniversite ( Stanford’da dahil ) tüm müfredatlarını değiştirme kararı aldı. Ayrıca üniversiteler okullarına alacakları öğrenciler konusunda da daha farklı bir yol izleyecek. Üniversiteler yeni alınan kararlar doğrultusunda eski seçimlerine göre daha farklı öğrenci seçimleri yapacak.

Amerikan üniversiteleri bu kararı alarak eğitim sistemlerine ne kadar önem verdiğini gözler önüne sermekte. 2023 ve 2043 yılları arasında dünya üzerinde oldukça farklı gelişmeler olacağını ön gören üniversiteler mimarlar, mühendisler ve doktorlar gibi birçok mesleğe bu doğrultu üzerinde eğitim vermek için çalışmalar başlatacak. Stanford Üniversitesi değişen dünya düzenini ön görerek bundan önceki 20 yıl içerisinde oldukça başarılı bir eğitim altyapısı sağlamıştı. Bu başarılı altyapı da onlara dünyanın en büyük firmalarının kendi ülkelerin kurulmasını sağlamıştı. Bundan sonraki 20 yılın da altyapısını şimdiden planlayan Stanford Üniversitesi gerek Amerikan üniversiteleri gerek ise dünya üniversiteleri arasında kendisinden uzunca bir dönem söz ettirecek ve başarılı olacak gibi duruyor.

Doğru Amerikan Üniversiteleri Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Üniversite seçiminde bazı hususlar oldukça önemlidir. Amerika’da okumak isteyen öğrencilerin bu hususlara dikkat etmesi gerekmektedir. Üniversite seçiminde nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda daha kapsamlı bilgi edinmek için “Doğru Üniversite Nasıl Seçilir?” isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

Adres

İnşirah CD. No 65 Bebek

Telefon

0(212) 287 86 06

E-Posta

info@gamzesart.com

EKİP

Yetenekleriniz, ilgi alanlarınız ve potansiyelinizi keşfetmek için Gamze Sart'a geldiğinizde öncelikle becerilerinizi birlikte analiz ederiz. 

© 2020 GAMZE SART

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

© 2020 GAMZE SART

Open chat