IELTS ve TOEFL Sınavları Hakkında

Eğitiminizi yurt dışında sürdürmeyi planlıyorsanız elbette ilk yapmanız gereken şey dil yeterliliğinizi kanıtlayabilmek. IELTS ve TOEFL yurt dışında eğitim almayı…

Haziran 22, 2020

IELTS ve TOEFL Sınavları Hakkında

Eğitiminizi yurt dışında sürdürmeyi planlıyorsanız elbette ilk yapmanız gereken şey dil yeterliliğinizi kanıtlayabilmek. IELTS ve TOEFL yurt dışında eğitim almayı isteyen öğrencilerin dil yeterliliğini ölçmeyi amaçlayan iki önemli sınav. IELTS ve TOEFL nedir, ne değildir? Birlikte inceleyelim…

IELTS ve TOEFL Nedir?

TOEFL yani Test of English as Foreign Language, ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde uygulanmaya başlanmış bir sınav. Amerikan İngilizcesini akademik düzeyde kullanma becerilerini ölçmeyi amaçlayan TOEFL günümüzde dünyanın farklı coğrafyalarında pek çok farklı üniversitede uygulanıyor. İngilizce eğitim veren pek çok kurum kabul süreçlerinde öğrenci adaylarının TOEFL’dan elde ettiği skorları dikkate alıyor.

Yurt dışında eğitim almayı hedefleyen öğrenci adaylarının girmesi gereken bir diğer sınav ise English Language Testing System yani bilinen adıyla IELTS. İngilizce seviyenizin akademik anlamda yeterli olduğunu göstermenizin beklendiği; okuma, dinleme, konuşma ve yazma becerilerinizi ölçmeyi amaçlayan IELTS; pek çok ülke tarafından uygulansa da daha çok İngiltere, Kanada ve Avustralya’da üniversiteleri tarafından talep ediliyor.

Sınavlara Hazırlanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Peki; IETLS ve TOEFL’a nasıl çalışılır?

Her iki sınav için de dinleme, konuşma, okuma ve yazma becerilerinizi geliştirmeniz büyük önem taşıyor. Kelime bilginiz her iki sınavda da kilit bir öneme sahip. Kelime bilginizin yetersiz olması; konuşma, okuma, yazma ve dinleme bölümlerinde istediğiniz başarıyı sağlayamayacağınız anlamına geliyor. Hem akademik eğitiminize hem de IELTS ve TOEFL sınavlarına yönelik olarak bu alanda kendinizi geliştirmeniz en önemli unsurlardan bir tanesi.

Yazma ve konuşma bölümleri için düzenli olarak pratik yapmanız yararınıza olacaktır. Bu noktada İngilizce gramer bilginizi de geliştirmeniz gerekiyor.

Okuduğunuzu ve dinlediğinizi anlama konusunda başarılı olduğunuzu düşünüyor dahi olsanız IELTS ve TOEFL’a yönelik ekstra bir çalışma yapmanız başarınızı arttıracaktır.

Başvuru Süreci ve Geçerlilik Süresi

IELTS ve TOEFL’ın geçerlilik süresi 2 yıl. IELTS sınav başvurusu için herhangi bir kısıtlama bulunmuyor. Sınava istediğiniz zaman ve istediğiniz kadar girmeniz mümkün. Başvurunuzu internet üzerinden, gerekli dokümanları ilgili internet sistemine yükleyerek gerçekleştirebiliyorsunuz. TOEFL sınav başvurusu için de benzer şekilde herhangi bir kısıtlama bulunmuyor. Yalnızca gireceğiniz iki sınav arasında 12 günden kısa bir süre bulunmaması gerekiyor. TOEFL’da kontenjanlar sınırlı olduğu için başvurunuzu erken yapmanız yararınıza olacaktır. Başvurunuzu ve ödemenizi internet üzerinden yapmanız mümkün.

IELTS ve TOEFL’da başarılı olmak için stratejik bir çalışma planı yapmak büyük önem taşıyor. Bu sebeple; bir uzmandan yardım almak başarıya giden yolda işlerinizi kolaylaştıracaktır. Eğitiminiz hakkında her türlü sorunuz ve destek için Doç. Dr. Gamze Sart’ın web sitesini ziyaret edebilir, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Adres

İnşirah CD. No 65 Bebek

Telefon

0(212) 287 86 06

E-Posta

info@gamzesart.com

EKİP

Yetenekleriniz, ilgi alanlarınız ve potansiyelinizi keşfetmek için Gamze Sart'a geldiğinizde öncelikle becerilerinizi birlikte analiz ederiz. 

© 2020 GAMZE SART

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

© 2020 GAMZE SART

Open chat