Hukuk Okumak Avantajlı Mı? Yoksa Dezavantajlı Mı?

Hukuk; bireyler ve toplumlar arasındaki ilişkileri düzenleyen, normatif kurallar bütünü olarak tanımlanabilir. Hukuk fakülteleri ise bu kuralları uygulayabilecek, denetleyebilecek, düzenleyebilecek…

Haziran 21, 2020

hukuk-okumak-avantajli-mi-yoksa-dezavantajli-mi

Hukuk; bireyler ve toplumlar arasındaki ilişkileri düzenleyen, normatif kurallar bütünü olarak tanımlanabilir. Hukuk fakülteleri ise bu kuralları uygulayabilecek, denetleyebilecek, düzenleyebilecek ve çağa uygun hale getirebilecek hukukçular yetiştirmeyi amaçlar. Bunun yanı sıra; hukuk alanında yapılan ve yapılması planlanan araştırmaların yürütülmesine olanak sağlar. Peki; hukuk okumak avantajlı mı? Dezavantajları var mı? Hangi alanlar daha ön planda? Bunlara birlikte bakalım.

Hukuk Okumak İçin Gereken Nitelikler

Öğrencilerin hukuk fakültesiyle ilgili ilk sorusu genellikle “hukuk okumak zor mu?” şeklinde oluyor. Evet; hukuk fakültesinde okuyanlar zorlu bir eğitim sürecinden geçiyor. Hukuk okumak biraz sabır istiyor demek yanlış olmaz. Hukuk fakültesinde başarı sağlamak için güçlü bir hafızaya, çalışma iradesine ve araştırma hevesine sahip olmak gerekiyor. Analiz yapma ve eleştirel düşünme becerisini geliştirmek hem eğitim hem de iş hayatında hukukçular için son derece önemli. Buna ek olarak; soğukkanlı ve dikkatli hukuk okumak için gereken niteliklerden bazıları.

Hukuk Okumanın Avantajları ve Dezavantajları

Hukuk okumanın avantajlarından kısaca bahsedelim. Öncelikle hukuk alanında çalışmak oldukça prestijli; hukukçular, toplum içerisinde son derece saygın bir konumda yer alıyor. Hukuk fakültesinde verimli bir 4 yıl geçirmeniz, size farklı bakış açıları kazandıracağı ve yeni ufuklar açacağı gibi, analitik düşünme, yorumlama gibi becerilerinizin de gelişmesine yardımcı oluyor.

Peki; hukuk okumanın dezavantajları var mı? Her alanda olduğu gibi hukuk okumanın da bazı dezavantajları var elbette. Az önce de bahsettiğimiz gibi hukuk okumak biraz sabır istiyor. Hem dersler hem de stajlar zorlayıcı olabiliyor. Hukuk sisteminin ve kuralların sürekli değişmesi de bir dezavantaj olarak sayılabilir. Çünkü; değişen kuralları, yönetmelikleri, bilgileri sürekli takip etmeniz ve hakim olmanız gerekiyor. Özellikle Türkiye’de çok sayıda hukuk fakültesi olması ve bu fakültelerin her sene birçok mezun vermesi  de rekabet ve iş alanlarının daralması açısından olumsuz bir durum olarak göze çarpıyor.

Hangi Hukuk Alanları Ön Planda?

Hukuk fakültesinden mezun olduktan sonra mesleğinizi pek çok farklı alanda yürütebilirsiniz. Peki; son dönemlerde hangi alanlar daha ön planda? Örneğin; bilişim hukuku, fikri mülkiyet hukuku ve ulaşım-havacılık hukuku öne çıkan alanlar arasında yer alıyor. Her üç alanda da sürekli bir değişim ve gelişim söz konusu olduğu için bu konuda yetişen, araştıran ve bu alanlara katkı sağlayabilecek hukukçulara ihtiyaç var. Avukatlığın yanı sıra hakim, savcı veya devletin farklı birimlerinde uzman olarak görev yapmanız da mümkün. Ancak; bunun için üniversite hayatınız boyunca sıkı çalışmanız ve sağlam bir altyapı oluşturmanız gerekiyor. Araştırmayı ve öğretmeyi seviyorsanız eğitiminizi lisans üstü düzeyde taşımanız ve akademisyenliğe yönelmeniz de seçenekler arasında yer alıyor.

Hukuk okumak, üniversite eğitimi ve yurt dışı eğitim gibi konularda daha detaylı bilgi almak, sorularınız ve merak ettikleriniz için; Doç. Dr. Gamze Sart’ın web sitesini ziyaret edebilir. Bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Adres

İnşirah CD. No 65 Bebek

Telefon

0(212) 287 86 06

E-Posta

info@gamzesart.com

EKİP

Yetenekleriniz, ilgi alanlarınız ve potansiyelinizi keşfetmek için Gamze Sart'a geldiğinizde öncelikle becerilerinizi birlikte analiz ederiz. 

© 2020 GAMZE SART

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

© 2020 GAMZE SART

Open chat