Meslek Seçimi Sürecinde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Meslek seçimi; geleceğimize yön veren en önemli kararlardan bir tanesi… Bu karar, bireyin bütün hayatını etkileyebilecek, hayattaki yolunu ve toplum…

Haziran 20, 2020

meslek-secimi-surecinde-nelere-dikkat-etmeliyiz

Meslek seçimi; geleceğimize yön veren en önemli kararlardan bir tanesi… Bu karar, bireyin bütün hayatını etkileyebilecek, hayattaki yolunu ve toplum içerisindeki konumunu belirleyebilecek bir karar. Peki; Meslek seçimi neden bu kadar önemli? Meslek seçini etkileyen faktörler nelerdir? Bunları birlikte inceleyelim.

Meslek Seçiminin Önemi

Meslek seçimi insan yaşamını pek çok açıdan şekillendiriyor. Meslek seçiminiz alışkanlıklarınızı, çevrenizi, yaşam tarzınızı etkileyen bir faktör.

Meslek seçimiyle ilgili karar alma süreci günümüzde eskisinden çok daha karmaşık bir hal aldı. Çünkü; öğrencilerin önünde eskiye oranla çok daha fazla seçenek bulunuyor. Tercih edilebilecek alanlar ve bölümler şekillendi; meslekler kendi içlerinde farklı uzmanlık alanlarına ve alt dallara ayrıldı. Bazı meslekler ön plana çıkarken, bazıları değer kaybetti ya da nitelikleri değişti. Tüm bunlar karar alma sürecini karmaşık ve zor bir hale getirdi.

Elbette her mesleğin belli gereklilikleri var. Her meslek için farklı bir beceriye ve yeteneğe sahip olmak gerekiyor. Meslek seçiminin önemi en çok da burada devreye giriyor. Öğrencilerin, kendilerine uygun mesleği belirlerken hayallerinin ve ideallerinin yanı sıra; neler yapabildiklerinin, yapabileceklerinin, yeteneklerinin ve becerilerinin farkına varmaları gerekiyor.

Meslek Seçimi Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Meslek seçiminin önemi ve hayatınızı nasıl etkileyeceğinden bahsettik. Peki; meslek seçiminde nelere dikkat edilmeli? Hangi mesleği yapmanız gerektiğine nasıl karar vermelisiniz?

Doğru mesleği seçebilmek için öncelikle kendinizi iyi tanıyor olmamız gerekiyor. Öğrencilerin, ilgi alanlarını, kişilik özelliklerini, hangi alanlarda yetenekli olduklarını, neleri başarabileceklerini biliyor olması doğru kararlar alabilmeleri için önemli bir unsur.

En az kendinizi tanımak kadar önemli olan bir diğer nokta ise meslekleri tanımak. Seçmek istediğiniz meslek için ne gibi niteliklere sahip olmalısınız? Mesleğinizi hangi koşullarda ve nasıl bir çalışma ortamında gerçekleştireceksiniz? İş olanakları neler? Yapacağınız meslek, hayattaki hedeflerinizi gerçekleştirmenize imkan veriyor mu? İstediğiniz hayat standartlarını yakalamanız mümkün olacak mı? Seçeceğiniz meslek gelecekte de var olacak mı? Bu soruları kendi nitelikleriniz ve istekleriniz doğrultusunda cevaplamanız karar alma sürecinde yardımcı olacaktır.

Bunlara ek olarak; mesleki eğitiminizi alacağınız kurumun da en az meslek seçiminiz kadar büyük bir öneme sahip olduğunu unutmamalısınız. Kaliteli ve seçkin üniversiteler geleceğinizi doğru şekillendirmeniz için size rehberlik eder. Hangi üniversitede eğitim alacağınız mesleğiniz konusunda ne kadar donanımlı olacağınızı belirler. İyi bir meslek eğitiminin yanı sıra; size farklı alanlarda kendinizi geliştirme imkanı da verir.

Meslek seçimi gibi tüm hayatımızı etkileyecek bir kararı alırken bir uzmana danışmak doğru kararı alabilmemiz noktasında önem taşıyor. Meslek seçimiyle ilgili her türlü sorunuz ve uzman desteği için bizimle iletişime geçebilir, Doç. Dr. Gamze Sart’ın web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Adres

İnşirah CD. No 65 Bebek

Telefon

0(212) 287 86 06

E-Posta

info@gamzesart.com

EKİP

Yetenekleriniz, ilgi alanlarınız ve potansiyelinizi keşfetmek için Gamze Sart'a geldiğinizde öncelikle becerilerinizi birlikte analiz ederiz. 

© 2020 GAMZE SART

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

© 2020 GAMZE SART

Open chat