Almanya’nın En İyi 5 Üniversitesi

Almanya’nın en iyi 5 üniversitesi dünya çapında yoğun ilgi görmektedir. Almanya’da üniversite okumak, birçok öğrencinin rüyası diyebiliriz. Tüm dünyanın saygısını…

Haziran 19, 2020

almanyanin-en-iyi-5-universitesi

Almanya’nın en iyi 5 üniversitesi dünya çapında yoğun ilgi görmektedir. Almanya’da üniversite okumak, birçok öğrencinin rüyası diyebiliriz. Tüm dünyanın saygısını kazanmış, seçkin Alman üniversiteleri, her yıl dünyanın farklı noktalarından gelen çok sayıda öğrenciyi ağırlıyor. Hiç şüphesiz ki; Almanya çok gelişmiş bir eğitim sistemine sahip. Öğrenciler ezberci bir sistemin aksine, neredeyse tüm zamanlarını araştırmaya ve üretmeye harcıyorlar. Alman üniversiteleri, özellikle son dönemlerde nitelikli bireyler yetiştirmeyi ve genç beyin gücüne yatırım yapmayı amaçlıyor. Bu yüzden; Almanya’da üniversite eğitimi, devlet üniversitelerinde tamamen ücretsiz olarak veriliyor. Öğrenciler tıpkı Türkiye’de olduğu gibi dönemlik harçlar ödeyerek eğitimlerini sürdürebiliyorlar. Lisans eğitimi genellikle 3 yıl. Eğer dil eğitimi alırsanız yani hazırlık okursanız 4 yılda mezun olmanız mümkün. Almanya’daki tüm devlet üniversitelerinin YÖK tarafından denkliği bulunuyor. Öğrencilerin yaşam maliyetlerini karşılayabilmeleri için çalışma izinleri var. Okudukları üniversitelerin bünyesinde ya da üniversite dışında kendi buldukları işlerde yarı zamanlı olarak çalışabiliyorlar.

Peki; Almanya’nın en iyi üniversiteleri hangileri? 2019 ve 2020 Times Higher Education Üniversite Sıralamasına Göre Almanya’nın en iyi 5 Üniversitesine gelin birlikte göz atalım.

Almanya’nın En İyi 5 Üniversitesi: Münih Ludwig Maximilian Üniversitesi

Times’ın Almanya sıralamasında birinci sırada bulunan Münih Ludwig Maximilian Üniversitesi, 1472 yılında kurulan köklü bir üniversite. Aynı listeye göre dünyanın 32. en iyi üniversitesi. Özellikle fizik ve astronomi alanındaki çalışmalarıyla dikkat çeken üniversite; eğitim sistemi, nitelikli öğrenci profili, almış oldukları patentler ve bilimsel çalışmalarıyla dünyanın en iyileri arasında yer almayı fazlasıyla hak ediyor.

Almanya’nın En İyi 5 Üniversitesi: Münih Teknik Üniversitesi

Gelelim; Almanya’nın en iyi ikinci üniversitesine. Münih Teknik Üniversitesi; adını tüm dünyada duyurmayı başarmış Alman Üniversitelerinden bir tanesi.1868 yılında kurulan Münih Teknik Üniversitesi yalnızca Almanya’nın değil Avrupa’nın da en iyi üniversiteleri arasında yer alıyor. Mercedes, Audi gibi firmalarla üniversite-sanayi işbirliğini yürütüyor olmasıyla dünyada fark yaratıyor. Mühendislik ve Bilişim Teknolojileri alanlarında Avrupa’da öne çıkan üniversitelerden bir tanesi olarak biliniyor. Özellikle Robotik alanında son derece iddialı oldukları söylenebilir. Üniversitenin 40 binin üzerinde öğrencisi var ve bu öğrencilerin %22’si yabancı. Buna ek olarak; üniversitede 9 binin üzerinde araştırmacı ve öğretim görevlisi yer alıyor.

Almanya’nın En İyi 5 Üniversitesi: Heidelberg Üniversitesi

Times’a göre Almanya’nın en iyi üçüncü üniversitesi Heidelberg Üniversitesi. 1386 yılında kurulan üniversite, Almanya’nın en eski üniversitesi. Teorik bilginin yanı sıra, araştırmaya büyük bir bütçe ayırıyorlar. Tıp ve biyoloji alanlarında Almanya’nın ve Avrupa’nın en iyilerinden olduklarını söyleyebiliriz. Heidelberg Üniversitesi’nde 12 fakülte ve 100 farklı bölüm var. Üniversitede yaklaşık 35 bin öğrenci eğitim görüyor.

Berlin Humboldt Üniversitesi

Almanya’nın en iyi dördüncü üniversitesi Berlin Humboldt Üniversitesi. 1810 yılında kurulmuş bir devlet üniversitesi olan Berlin Humboldt Üniversitesi, sanat ve beşeri bilimler alanlarında dünyada önemli bir yere sahip. Öne çıkan anabilim dalları arasında, Antik Bilimler, Bilim Tarihi, Matematik, Malzeme ve Optik Bilimler yer alıyor. Buna ek olarak; iklim konusunda da önemli çalışmalara imza atıyorlar. Adlarını dünyaya duyuran büyük Alman düşünürleri yetiştirmiş olan üniversite aynı zamanda Almanya’daki tüm modern üniversitelerin annesi olarak anılıyor.

Freiburg Albert-Ludwigs Üniversitesi

Times’a göre Almanya’nın en iyi beşinci üniversitesi, 1457 yılında kurulan Freiburg Albert-Ludwigs Üniversitesi. Fransa sınırında bulunan üniversite, İsviçre sınırına da oldukça yakın bir konumda yer alıyor. Sosyal bilimler, tıp ve biyoloji alanlarında yaptıkları çalışmalar dünya çapında büyük önem taşıyor. Üniversite, AB üyesi olan ve olmayan tüm öğrencilere ücretsiz eğitim veriyor.

Almanya’da üniversite okumak isteyen öğrenciler için Almanya’nın en iyi 5 üniversitesini Times’ın 2019 ve 2020 verilerinden yararlanarak sıralamaya çalıştık. Daha detaylı bilgi ve destek için Doç. Dr. Gamze Sart’ın web sitesini ziyaret edebilir, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Adres

İnşirah CD. No 65 Bebek

Telefon

0(212) 287 86 06

E-Posta

info@gamzesart.com

EKİP

Yetenekleriniz, ilgi alanlarınız ve potansiyelinizi keşfetmek için Gamze Sart'a geldiğinizde öncelikle becerilerinizi birlikte analiz ederiz. 

© 2020 GAMZE SART

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

© 2020 GAMZE SART

Open chat