Eğitim Sürecinde Öğrencilerde Yetkinlik Nedir?

Eğitim sistemi içerisinde bulunan öğrencilerin merak ettikleri konular arasında yetkinlik nedir sorusu yer almaktadır. Yetkinlikten kasıt öğrencilerin eğitim süreci içerisinde…

Haziran 17, 2020

gamzesart_egitim-surecinde-ogrencilerde-yetkinlik-nedir

Eğitim sistemi içerisinde bulunan öğrencilerin merak ettikleri konular arasında yetkinlik nedir sorusu yer almaktadır. Yetkinlikten kasıt öğrencilerin eğitim süreci içerisinde kendilerini her yönde geliştirebilme kabiliyeti sergilemeleri şeklinde ifade edilmektedir. Bireyler kendilerini bu kabiliyetler ile harmanlayarak özellikle sosyal çevrelerinde gereken tüm alakayı üstlerine çekmeyi başarmaktadırlar.

Özellikle lise ve üniversite çağındaki bireylerin kendilerini geliştirmelerinde birden çok yetkinlik vasfı bulunmaktadır. Bu vasıflara sahip olan bireyler diğer tüm normal bireylerden soyutlanarak tercih edilen hale gelmektedir. Kişiler kendi özelliklerinden ve vasıflarından yola çıkarak yetkinliklerini belirleme serbestisine sahip olmaktadırlar. Bireylerin yaşayışı, çevresi, hayata bakışı, sosyal yönleri gibi faktörlerin değişkenlik göstermesine paralel olarak yetkinliklerinin de farklılık göstereceği olağandır. Belli başlı yetkinliklere değinerek Aba Psikoloji ve Danışmanlık Merkezi olarak bizlerde öğrencilere kendilerini bulma konusunda yol gösterici konumundayız.

Yetkinlik Çeşitleri Nelerdir ve Neleri Kapsar?

1) Kişisel Yetkinlikler: Yetkinliklerin içerisinde ön önemli yere sahip olan grubu kapsamaktadır. Öğrenciler öncelikle kendi fiziksel özelliklerine ve duygularına hakim olmak konusunda kendilerini yetiştirmeleri gerekmektedir. Entelektüel gelişime açık olmak ve özgüveni yüksek tutmakta öğrencilerin eğitim süreçlerinde yanlarında bulundurmaları gereken özellikler arasındadır. Tüm bunların yanında inanç sistemi olarak türlü doygunluklara sahip olma konusunda da kişisel kabiliyetlere bağlı olmak ve bilmek son derece önemli olmaktadır.

2) Teknik Yetkinlikler: Kişisel kabiliyetlerin akabinde öğrencilerin teknik olarak da kendilerini yüksek tutmaları gerekmektedir. Teknik yetkinliklerden kasıt; öncelikle yurt dışına gidecek öğrencilerin başta İngilizce dilini biliyor olmasının yanında diğer yabancı dillerden de bilmesini kapsamaktadır. Bunların yanında bilgisayar dillerini çok iyi biliyor olmakta son derece önemli bir husustur.

3) Akademik ve Mesleki Yetkinlikler: mesleğiniz ya da akademik kariyeriniz hangi yönde ise o koşullara uygun kabiliyetleri geliştirmeniz önemli olacaktır. Aba Psikoloji ve Danışmanlık Merkezi olarak kendimize biçtiğimiz kabiliyet alanlarından biri psikolojidir. Psikoloji üzerine yapılan, uygulanan ve gelişen her ne var ise bünyemizde toplayarak hem dinamik kalma adına ilerleme kat etmekteyiz. Sizler de bulunduğunuz alanı doğru bir şekilde anlamlandırarak bu konu da kabiliyetleriniz geliştirebilirsiniz.

4)Sosyal Yetkinlikler: Sosyal ilişkilerin eğitim sistemi sürecinde iyi tutulması oldukça önemli bir husustur. Hem dijital ortamlarda hem de normal ilişkilerinde öğrenciler düzgün bir yönetim anlayışı ile hareket ederek bir adım önde olmayı başarmaktadırlar. Bulunduğunuz okul ortamlarında kendi döneminizden kişilerle beraber hem üst sınıflarla hem de alt sınıflarla ilişki içerisinde olmakta kişiyi gelişime hazırlamaktadır. Ve bu kişilerle iyi geçinme hissinin oluşması da ilişkiler açısından oldukça önemlidir.

Kendinizi su gibi; şeffaf, saf, duru, yalın, güçlü ama besleyici hissederek tüm bu özelliklere kabiliyetlerinizde yer verebilirsiniz. Çünkü suya herkesin ihtiyacı vardır ve bu eğitim sistemi içerisinde de ihtiyaç duyulanın siz olması gerektiğini unutmamalısınız. Özellikle suyun girdiği her ortama uyum sağlama özelliğini kendinize amaç edinerek bu doğrultuda hareket etmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Diğer Kabiliyetler

Teknik ve Teknolojik Yetkinlikler: Tüm bu kabiliyet denemelerini hanemize katarak teknik ve teknolojik noktalara ulaşmamız gerekmektedir. Teknik ve teknolojik alanlar içerinde ‘Zoom’ programını ya da bir Instagram hesabını verimli kullanmak kişilerin faydasına olacaktır. Tüm bunlarla beraber genel gelişimlere de açık olmak gerekir.

Global Yetkinlikler: Öğrenciler gerek seçtikleri bölümler ile gerekse de gittikleri üniversiteler sayesinde dünyanın nereye gittiğini ve yönde gelişim gösterdiğini takip etmeleri gerekmektedir. Tüm bunların takibini yaparak eğitimlerini yerine getiren öğrenciler faydalı bireyler haline geleceklerdir. Bu takipleri sağlamak içinse; iyi ve doğru kitaplar tercih edilerek hızlı ve pratik bir şekilde sindirilmesi gerekmektedir. Geçerliliği ve güvenilirliği fazla olan kaynaklardan yararlanılarak da dünyanın ilerleyişi takip edilebilmektedir.

Öğrencilerde Öğrenme ve Eğitim Yetkinlikleri

Öğrencilerin ders çalışması konusunda çok önemli bir farklılıklar bulunmaktadır. Bu fark ise; eğitim almak ile öğrenmenin farklı şeyleri ifade ettiğidir. Eğitim almaktan kast edilen; online veya birebir yani yüz yüze alınan örgün eğitim şeklidir. Ancak öğrenme, eğitimden ayrılarak birkaç faktörün bir araya gelmesiyle oluşmaktadır. Ders çalışma olgunluğunun oluşabilmesi için bu farklılıkların biliniyor olması fayda sağlayacaktır.

Birincisi; örgün öğrenme adı verilen bu şeklinde öğrenci dersi derste dinleyerek yüz yüze dersi işleyerek gitmektedir. İkincisi; akademisyenler veya öğretmenler tarafından öğretilmeyen ancak onların anlatımından yola çıkarak yaygın bir öğrenme şekli geliştirmektir. Öğrenciler öğretmenlerinden etkilenerek bu öğrenme şeklini kendileri geliştirerek benimseme göstermektedirler. Üçüncüsü; gizli öğrenim diye nitelendirilen fark etmeden öğrenilen kısımları ifade etmektedir.

Diyelim ki; başka bir şehirden gelerek İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü’ne yerleştiniz. Benim size verdiğim eğitim yanında siz birde farklı bir şehre gelerek ve orada bulunarak yeni bir kültür tanımış oldunuz. Çünkü bu farklılık sayesinde sizde şehirleri ve kültürleri mukayese etme öğretisi oluşmuş oldu. Böylelikle bu tecrübelerinizi ve öğrenimlerinizi başkalarına da taşıyarak yaygın bir öğrenme biçimi oluşturmuş oldunuz.

Dördüncüsü; farkında olmadan arkadaşlarınızdan ve öğretmenlerinizden var olduğundan emin dahi olmadığınız konular hakkında bilinçaltını doldurabilirsiniz. Bilinçaltına yerleşen bu bilgiler sayesinde gizli öğrenme gibi bir yetkinlik kazanmış olmaktasınız.

Adres

İnşirah CD. No 65 Bebek

Telefon

0(212) 287 86 06

E-Posta

info@gamzesart.com

EKİP

Yetenekleriniz, ilgi alanlarınız ve potansiyelinizi keşfetmek için Gamze Sart'a geldiğinizde öncelikle becerilerinizi birlikte analiz ederiz. 

© 2020 GAMZE SART

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

© 2020 GAMZE SART

Open chat