Öğrenciler, teknolojinin pasif kullanıcısı olmaktan çıkıyor, yaratıcı yönleri gelişiyor.

Sizleri tanıyabilir miyiz? Boğaziçi Üniversitesi’nde Yöneticilik ve Uluslararası İlişkiler/ Siyaset Bilimi lisans eğitimi aldıktan sonra Avrupa Komisyonu’nda Dünya Bankası ve…

Mayıs 17, 2017

Sizleri tanıyabilir miyiz?

Boğaziçi Üniversitesi’nde Yöneticilik ve Uluslararası İlişkiler/ Siyaset Bilimi lisans eğitimi aldıktan sonra Avrupa Komisyonu’nda Dünya Bankası ve LSE’nin ortak yürüttüğü Özelleştirme ile Ekonomik Kalkınma üzerine çalıştım. 6 sene İstanbul ve New York’ta üst düzey yöneticilik ve koordinatörlük yaptım. Harvard Üniversitesi bünyesindeki Project Zero’da akademik çalışmalarına devam ettim. Psikoloji ve Yetişkin Eğitimi üzerine 2 ayrı yüksek lisans derecesi aldım. Bu sürede duygusal zekanın ve empatinin, çatışma çözme becerileri üzerinde etkilerini araştırdım. Akademideki çalışmalarıma 2013 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nde ‘Teknoparklar ve Teknoloji Transfer ile Üniversitelerin Değişimi’ üzerine doktora çalışmamla devam ettim. Bu zamana kadar edindiğim akademik ve sektörel bilgileri harmanlayarak, doktora sonrası çalışmalarımı Stanford Üniversitesi’nde, Yalın İnovasyon üzerine gerçekleştirmeye karar verdim. Halen Stanford Graduate School of Business’da Girişimcilik ve Yenilikçilik üzerine çalışmalarıma devam ediyorum.

Türkiye’de İstanbul Üniversitesi, Üniversite Sanayi İş Birliği Başkan Yardımcısı, Teknoloji Transfer Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi, Patentleme ve Lisanslama Direktörü, 1513 TTO Projesi, Üniversite Sanayi İşbirliği Modül Yöneticisi olarak görev yapıyorum. Bir taraftan akademik çalışmalarımı aynı üniversitede Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi’nde yürütüyorum.

Son dönemlerdeki faaliyetlerimden daha pratik anlamda bahsedecek olursam, Tasarımsal Düşünme ve Ters Mühendislik ile patent alım süreçlerini hızlandırarak ve teknoloji değerlendirmesi yaparak startupların kurulmalarına ve finansal kaynak bulmalarına destek oluyorum. 2014 yılında İstanbul Üniversitesi’nin en fazla patent başvurusu sürecinde yer aldım. Ayrıca inovasyonun STE(A)M aktiviteleri ile güçlendirildiği Mekanlar ve Maker Hareketi üzerine çalışmalarımızı son zamanlarda iyiden iyiye hızlandırdığımızı söyleyebilirim.


Maker alanında ne gibi çalışmalar yürütüyorsunuz?

Türkiyeli Maker’ların fikirlerini hayata geçirmek için ihtiyaç duyduğu mekânsal ya da nakdi desteğin sağlanması için aracı oluyoruz. Bu anlamda Maker’ların buluşlarını patente, faydalı modele ve endüstriyel tasarıma dönüştürebilmeleri yolunda ihtiyaç duydukları fonlara da ulaşmalarını sağlıyor, aynı zamanda da Aba İnnolab bünyesinde 3B Yazıcı Modelleme, Robotics ve kodlama dersleriyle Maker’ların ve Maker adaylarının kendi projelerini tasarlayıp üretebilecekleri altyapıyı edinmelerine yardımcı oluyoruz.

 

Aba İnnolab nedir?

ABA Innolab, 2014 yılından bu yana fikirlerini hayata geçirmek isteyen gençlerin ve her yaştan girişimcilerin çalışmalarını destekleyen bir oluşum. Aba İnnolab’da bilimi ve bilimin getirdiği rasyonel düşünme sistemini yaymak en önemli motivasyonumuz.

Aba Innolab Avrupa Birliği projesiyle kurulmuş bir ofis, inovasyonun özellikle Türkiye’de bir ekosistem oluşturması için kurulan bir çalışma ortamı. Buradaki asıl amaç, kişilerin fikirlerini gerçekleştirirken diğer yandan da fikri haklarının korunarak güven ortamı içerisinde ilerlemelerini sağlamak.

Aba İnnolab bize ne sağlar?

ABA Innolab’da birçok başarılı lise öğrencisi, üniversiteye başlamadan kodlamayı, çeşitli programlama dillerini birçok teknolojik gelişmeyi tanıyarak öğreniyor. Ar-Ge’nin, inovasyonun ne demek olduğuna dair kendisini geliştirme fırsatı buluyor.

Derslerimizde Robotics’in imkanlarından faydalanan çocuklar kodlamayı ve tasarım odaklı düşünmeyi eğlenceli bir şekilde öğreniyor. Solidworks’de, soyut bir düşünceyi somut hale getiriyor. Ters mühendislik yaparak yeni bir 3D printer yaratıyorlar ve tasarladıkları modellerin çıktısını alıyorlar. Arduino gibi platformları kullanarak tasarladıkları prototipleri hayata geçiriyorlar.

Meraklı ve istekli öğrencilerimize yönelik müfredatlar oluşturmak durumunda kalıyoruz. Çünkü araştırdıkça, fikirlerini geliştirdikçe potansiyellerini geliştiriyorlar. Öğrenci, matematiği, fiziği niye öğrenmesi gerektiğini anlıyor İnnolab’da. Fikirleri ve bilgileri arttıkça tüm STE(A)M alanlarına olan ilgileri de artıyor. Öğrenciler, teknolojinin pasif kullanıcısı olmaktan çıkıyor, yaratıcı yönleri gelişiyor. Bu şekilde genç neslin Ar-Ge ve inovasyon konusunda algıdaki seçiciliği artırılmasını hedefliyoruz.

 

Mekan kimlere yönelik?

Aba İnnolab’ın asıl hedef kitlesinin maker’lar olduğunu söylemek herhalde yanlış olmaz. Makerların hayallerini gerçekleştirmek için ihtiyaç duydukları programlı robotik eğitimi, birlikte kodlama öğrenmek, genç arkadaşlarımız için inovatif düşünceli üniversitelere geçişlerinde oldukça kolaylık sağlıyor.

Bunların yanında 3D printing ve modelleme eğitimleri ile tasarımsal düşünceleri geliştiriyoruz. 3D printing kitleri ile kendi 3D yazıcılarımızı üreterek, sıfırdan son aşamaya kadar eğitimlerini veriyoruz.

Projelerini hayata geçiren Maker’lar ise “İş Planı Oluşturma” eğitimlerimiz sayesinde projelerini maddi ve idari bakımdan sürdürülebilir olmasını sağlıyorlar. Maker’ların ve Maker adaylarının ABA Innolab’da alabileceği eğitimleri şöyle başlıklar altında sıralayabiliriz: STE(A)M, Robotics, 3D Printer Modelleme, Tasarım Odaklı Düşünme, İş Planı Oluşturma.

İşte, Aba İnnolab, hayallerini gerçekleştirmek için bu eğitimlerden herhangi birine ihtiyaç duyan herkese hitap ediyor.

 

Maker hareketini 5 yıl sonra nerede görüyorsunuz?

Teknoloji ve bilim, büyük bir hızla gelişiyor. Bundan 10 ya da 20 yıl öncesini düşündüğümüz zaman, bugün gelinen noktayı hayal bile edemezdik. Bu hızlı gelişimle birlikte teknoloji hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Akıllı telefonlar, tabletler ve bilgisayarlar günlük yaşantımızın olmazsa olmazları. Birçok ihtiyacımızı app’ler aracılığıyla giderebiliyoruz.

“Maker hareketi” ana motivasyonunu olan eğitim, sağlık, çevre, şehircilik gibi alanlarda farkındalık ve çözüm yollarına olan duyarlılık geliştirerek teknolojinin doğa ve insan için kullanılması için 5 yıl sonra da çalışmaya devam edecek. Temel olarak bu farkındalıklar çerçevesinde tasarımlar, uygulamalar ve modeller geliştiren her yaştan maker, 5 yıl sonra bugün olduğundan çok daha fazla insana dokunacak; dünyanın daha yaşanılabilir bir yere dönüşmesi için çalışan maker’lar, yılların deneyiminden aldıkları güçle ayaklarını yere daha sağlam basacak. Maker hareketi başlattığı “değişim hareketine” ivme kazandırarak devam edecek.

Adres

İnşirah CD. No 65 Bebek

Telefon

0(212) 287 86 06

E-Posta

info@gamzesart.com

EKİP

Yetenekleriniz, ilgi alanlarınız ve potansiyelinizi keşfetmek için Gamze Sart'a geldiğinizde öncelikle becerilerinizi birlikte analiz ederiz. 

© 2020 GAMZE SART

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

© 2020 GAMZE SART

Open chat