Strategic Talent Management and Career Counseling / Akademik Bilimsel Araştırmalar Merkezi

1. Öz Değerlendirme; Kariyer, planlama sürecinin ilk adımıdır. Bilinçli bir kariyer kararı verebilmek için kişinin kendisi hakkında bilgi toplamasıdır. Kapsamlı bir öz değerlendirme ilgi alanlarını, değerlerini, kişiliği ve yetenekleri içermektedir.
2.Öz Değerlendirme Özeti; Güçlü noktalarınızı, ilgi alanlarınızı ve değerlerinizi tanımladıktan sonra potansiyel kariyer alanlarını araştırma ve çeşitli iş alanları hakkında bilgi toplamayı içerir.
3 Bilgi Toplama; Kariyer seçenekleri hakkında bilgi toplamak için 3 ana yol vardır.
3.1 Okuma; İş tanımı, eğitim gereksinimleri, gerekli beceriler, çalışma şartları, güncel işe alınma oranları, işin geleceğiyle ilgili bilgiler toplamak için yapılan çalışma.
3.2 Konuşma; Belirli bir iş türü, alanı veya endüstrisi hakkında kitapta bulunmayacak bilgileri toplamaya yardımcı olur. Bu kişisel gerçek görüş size sağlıklı bir karar verme de yardımcı olur. Olabildiğince fazla kişilerle görüşmeyi tavsiye ediyoruz.
3.3 Uygulama; Shadowing, staj ve gönüllü iş yapma, ilgilendiğiniz kariyeri araştırmada kullanılan birkaç yoldur. Job Shadowing, kariyer hedeflerinizi belirli alan ve pozisyonda birgün geçirerek test etmenizde mükemmel bir yoldur. Böylelikle sadece işin gidişatını görmekle kalmayıp ilgili pozisyonlar hakkında, belirli şirketler hakkında veya özel endüstri ve cografik yerlerdeki iş piyasası hakkında bilgi verebilecek profesyonellerle konuşma şansınıda sahip olacaksınız. Bu sayede profesyonel kişilerle tanışıp networkunuzu genişletmiş olursunuz.
4. Karar Verme; Önemli bir karar alınırken bütün seçenekler değerlendirilir. Göz önünde bulundurulmamış farklı seçenekler var mı? Seçeneklerinizi en iyiler olarak belirlediğinizde her birinin artı taraflarını ve eksi taraflarını değerlendiriniz.  Eğer ki negatif sonuçlar doğarsa ne yapılacağına dair detaylı plan yapma.

5. Amaç ve Hedef Belirleme;  Öncelikle uzun ve kısa dönemli hedefler belirlenir. Hedeflerinizin gerçekleşmesi için bazı kriterleri takip etmelisiniz. İlk olarak hedefiniz uygulanabilir olmalı, başarılabilir olmalı, zamanınız, niteliğiniz ve enerjiniz olmalı, inandırıcı olmalı, ulaşabileceğinize inanın, açıkca tanımlanmalı yani tam olarak neyi başarmak istiyorsanız bilmelisiniz. Esnek olmalı yani gerektiğinde değişiklik yapmaya istekli olmalısınız.
6. Eylem Planı Geliştirme;  iş alanında çalışmak için belirlenen meslekten uzun dönemli kariyer hedeflerine ulaşmaya kadar olan yol haritasıdır.  Öncelikle olarak hangi alanda iş sahibi olmayı planladığı belirlenir. Buna göre belirli bir eğitim planlaması çıkarılır. Bir sonraki aşamada iş deneyimi planlaması geliştirilir. İş deneyimi planmasıda kendi içerisinde 3 yetenek gerektirir.  İşlevsel, yönetimsel ve kişiler arası. Son aşamada iyi bir özgeçmiş hazırlamak. Bu da içerisinde kariyer amaçları, eğitim, deneyim, özel yetenekler ve referanslar barındırır.
7. Planın Uygulanması; Kariyer planını ileriye taşımak için belirtilen adımları izlemek.