Bir startup şirketindeki işini kaybetmesi David Lang’ın başına gelen belki de en iyi şey oldu. Bu, onun için uyanış çağrısı oldu: Gerçek anlamda tek becerisi bilgisayar başında oturmaktan ibaretti. İşten çıkarılmayı bir ders olarak kabul edip kendisini bir şeyler “üretmeye” adamaya karar verdi. Fakat lehim demiri ile saç maşası arasındaki farkı bile doğru düzgün bilmiyordu.

Sonraki birkaç ay içerisinde bu durumu değiştirdi. Doğramacılıktan elektroniğe kadar her şeyin dersini aldı ve yeni dijital üretim araçlarına karşı özel bir ilgi geliştirdi.

Sıfırdan Maker Olmaya Lang’ın maker hareketi içerisinde meraklı bir seyirciden, aktif bir katılımcıya dönüşme hikâyesidir. Bu kitapta Lang öğrendiği en önemli dersleri paylaşıyor ve bu deneyimlerinin nasıl ona açık kaynaklı su altı keşfine odaklanan bir DIY topluluğu ve ürün yelpazesi olan OpenROV’u kurmasına olanak sağladığını anlatıyor.

“Sıfırdan Maker Olmaya sıradan nesneleri büyük kişisel değere sahip icatlara dönüştürme simyasını hayal etmiş olan herkes için karşı konulamaz bir kılavuz. Kendinize güveninizi artırmak, topluluk oluşturmak ve gerçekten bu işe girmek için ihtiyacınız olan kitap işte bu.

LISA GANSKY, The Mesh kitabının yazarı 

“David Lang, bir üretmeyi hayal etmiş ama gerekli becerilere sahip olmadığını düşündüğünden başlamakta hep tereddüt etmiş olan herkes için bir ilham kaynağı. David’in de size göstereceği gibi, tek ihtiyacınız olan merak, tutku ve hatalarınızdan ders almaya istekli olmak.”

MARK FRAUENFELDER

MAKE Dergisi Genel Yayın Yönetmeni

Sıfırdan Üretenliğe sizi içtenlikle bir olasılıklar topluluğuna sokar. Göreceksiniz ki burası, içinde olmak isteyeceğiniz bir yer.

Öğrenecekleriniz:

  • Maharetsiz bir gözlemciden becerikli bir girişimciye dönüşün.
  • Uzmanlarla iletişime geçmek ve yeni beceriler edinmek için maker topluluğuna girin.
  • Maker tabanlı girişimci bir hayat tarzı yaratmak için bir şablon kullanın.
  • Tam olarak şu anda icat edilen heyecanlı kariyerler için hazırlanın.

DAVID LANG Sivil okyanus kâşifleri ve düşük maliyetli su altı robotu yapan insanlardan oluşan bir topluluk olan OpenROV’un eş kurucusudur. David 2013’te bir TED Fellow’u seçiliştir ve MAKE: dergisine katkıda bulunmaktadır. Kendisi San Francisco körfezindeki bir yelkenli gemide yaşıyor.